صفحه 1 از 160 1231151101 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 1591

نور آکواریوم

نور در آکواریوم نقش بسیار مهمی رو ایفا میکنه و خیلی حیاتیه برای هم ماهی ها و هم گیاهان آکواریوم و هم از نظر تزئین و دکوراسیون و جنبه زیبایی آکواریوم . به دو صورت میتونیم آکواریوم رو نور پردازی کنیم . یا با نور طبیعی و یا با نور مصنوعی . نور طبیعی هر چند برتری داره اما مشکلاتی رو هم باعث میشه که افراد کم تجربه رو دچار زحمت میکنه . مثل رویش بیش از حد گیاهان و رشد بیش از حد جلبک های رشته ای و تک سلولی و فیتو پلانگتون ها که باعث سبز شدن آب و کثیفی ماسه ها و شیشه آکواریوم و همچنین گرفتار شدن ماهی ها در بین اونها و گاه مرگ ماهی ها میشه و فقط آکواریومیست های با تجربه از نور طبیعی استفاده میکنن !
    نور مصنوعی بهتره , به این شرط که از طیف نور مناسب استفاده کنید . معمولن آکواریومیست های مبتدی از لامپ های مهتابی ساده استفاده میکنن . ولی آکواریومیست های حرفه ای از دو نوع لامپ استفاده میکنن : هم نوع آفتابی و هم نوع مهتابی تا طیف نور مناسب رو ایجاد کرده باشن ! میدونیم که نور خورشید داری طیف نور کاملیه . اما نور مهتابی های معمولی فقط بخشی از اون طیف رو داره و به همین دلیل از لامپ مهتابی های آفتابی یا زرد در کنار لامپ های سفید استفاده میکنن تا هم خوشرنگ تر بشه و هم برای گیاهان مناسب تر باشه !
    لامپ های مناسب برای آکواریوم باید از نظر درجه Kelvin تعیین شده باشن . برای نمونه طیف آبی نور لامپ های مهتابی دارای 6500K به بالا هست که فقط برای رشد گیاهان مناسبه و 2500K طیف قرمز داره ! وقتی به تنهایی با نور مهتابی آکواریوم رو روشن میکنیم نور به نظر سرد و بی روح میاد ! اما وقتی از لامپ با طیف قرمز 6500k در کنارش استفاده میکنیم نور بسیار زیبا و طبیعی جلوه میکنه و هم برای رشد گیاهان مناسبه و هم آکواریوم رو بسیار زیبا نشون میده . در کل برای رشد گیاهان نیاز به 6000K تا 9000K طیف نور آبی دارین . پس موقع خرید لامپ حتمن به مشخصات درج شده روی جعبه لامپ دقت کنید و اگر آکواریومی دارین که در اون گیاه طبیعی قرار بدین سعی کنین لامپی با درجه 8000K بخرید .
    استفاده از لامپ های رنگی نه تنها زیبا نیست که آکواریوم و ماهی ها رو بد نما جلوه میده و همینطور استفاده از لامپ های معمولی سوای رنگ بدی که دارن و زرد هستن , خطراتی رو باعث میشن . لامپ های سقفی معمولی چون گرمای زیادی دارن باعث شسکتن شیشه روی آکواریوم میشن و ماهی ها رو هم بدنما تر میکنن . این روزها از لامپ های کم مصرف هم استفاده میکنن که باز هم از نوع مهتابی و آفتابی اون در کنار هم میتونید استفاده کنید . هم نور دهی خوبی دارن و هم بسیار کم مصرف و با صرفه هستن و گرما هم تولید نمیکنن . لامپ های رنگی مثل لامپ قرمز فقط برای بعضی ماهی ها مناسبه مثل ماهی دیسکوس که نور قرمز بهش آرامش میده .
    منبع نور آکواریوم رو باید در بالا و در قسمت وسط قرار داد بطوریکه سرتاسر طول آکواریوم رو پوشش بده و اونقدر قدرت داشه باشه که تا عمق یا کف آکواریوم قادر به نفوذ باشه . در نور , ماهی ها غذای خودشونو پیدا میکنن و جفت یابی میکنن و رنگ بدنشون نمایان میشه و حرکات نمایشی زیبایی انجام میدن . گیاهان رشد بهتری پیدا میکنن و شاداب تر میشن و آکواریوم رو خوش نماتر میکنن و زیبایی خاصی به محیط میدن . پس سعی کنید از نور مناسب استفاده کنید . در ضمن برای آکواریوم های کوچک از نور ضعیفتری استفاده کنید چون هر چقدر منبع نور قوی تر باشه , رشد جلبک ها بیشتر میشه و جلبک های سبز شیشه رو میپوشونن و باعث تار شدن شیشه میشن و مجبور میشید زحمت تمیز کردنش رو متحمل بشید . جلبک های قهوه ای توسط بعضی ماهیها خورده میشن اما جلبک های سبز به علت چسبندگی زیاد , باقی می مونن روی شیشه و خورده نمیشن . در ضمن لایه ای از جلبک ها هم روی ماسه ها و لوازم تزئینی آکواریوم میشینه و اونها رو بد نما میکنه !!! وقتی نور زیاد باشه گاهی جلبکهای تک سلولی و پلانگتونها هم در آب زیاد میشن و آب رو تار و سبز میکنن

با سلام و خسته نباشید.
    من برای روشنایی تانک از یک نور سفید (که البته درجه اش رو نمی دونم چون جعبه اون رو بیرون انداختم) استفاده می کنم.
    می خواستم ببینم باید از نور زرد هم استفاده کنم (فکر کنم باید)؟چه درجه ای مناسبه؟(من گیاه دارم)
    راستی اشعه uv چیه؟من باید دستگاه اشعه uv بخرم؟همون لامپ زرد کافیه؟یا هر دو رو باید بخرم؟
    لطفا راهنماییم کنید.ممنون از شما

نام
    رسول گل محمدی
    نقل قول نوشته اصلی توسط alone
    با سلام و خسته نباشید.
    من برای روشنایی تانک از یک نور سفید (که البته درجه اش رو نمی دونم چون جعبه اون رو بیرون انداختم) استفاده می کنم.
    می خواستم ببینم باید از نور زرد هم استفاده کنم (فکر کنم باید)؟چه درجه ای مناسبه؟(من گیاه دارم)
    راستی اشعه uv چیه؟من باید دستگاه اشعه uv بخرم؟همون لامپ زرد کافیه؟یا هر دو رو باید بخرم؟
    لطفا راهنماییم کنید.ممنون از شما
    سلام
    اصلاً نیازی به اشعه ی فرابنفش ( UV ) نیست . همون نور زرد مناسبه ، یک لامپ 40 وات هم باشه می تونه نور رسانی به گیاهان را خوب انجام بده . ولی بهتره مهتابی 20 وات با نور زرد بگیرید .
    زندگی تفسیر سه کلمه است خندیدن بخشیدن و فراموش کردن پس بخند ببخش و فراموش کن

نور در آکواریوم

سلام به دوستانم
    با توجه به تک بعدی شدن تایپیک سولات ساخت آکواریوم و تجهیزات صلاح دونستم تا سوالات مربوط به نور و لامپ در اینجا مطرح بشه
    به همین دلیل نام عنوان رر تغییر دادم اگر دوستان مخالفن بفرمایند تا برگردد به حالت قبلی
    چراغ (بويو) ساخت كره نوعي ضد آب طراحي و عرضه شده كه كل لامپ درون آب قرار ميگيرد و اگر بيرون آب قرار گيرد مي سوزد. و در رنگ نور مهتاب جلوه مي دهد كه آكواريوم شما را در شب همانند دريا ميكند.

قيمت:۸۰۰۰ تومان
    ==============
    چراغي كه هيچگاه نمي سوزد! داراي آداپتور مي باشد و داراي ۳ رنگ آبي - مشكي و نقره ايي مي باشد و در اكثر آكواريوم ها چه كوچك چه بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است و ساخت كشور چين مي باشد.

قيمت:۱۳۰۰۰ تومان
    ======================
    دوستان اگر اطلاعات دیگه ای درمورد قیمت و نوع لامپ دارند بگن
    امیدوارم مفید باشه

نام
    مهدی
    سلام
    اگر امکانش بود که عکس هم میگذاشتید خیلی خیلی بهتر میشد.
    این نوع دوم اسمش چی هست؟
    من در مورد نور آکواریوم خیلی مشکل دارم اینجا باید سوال بپرسم؟
    خیلی خیلی ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط E90
    سلام
    اگر امکانش بود که عکس هم میگذاشتید خیلی خیلی بهتر میشد.
    این نوع دوم اسمش چی هست؟
    من در مورد نور آکواریوم خیلی مشکل دارم اینجا باید سوال بپرسم؟
    خیلی خیلی ممنون
    سلام هرچی کشتم پیدا نکردم عکسی بذارم
    اسم مشخصی ازش نمیدونم به همین لامپ نسوز لامپ جادوییی از این چیزا معروفه
    نه باید در قسمت تجهیزات بپرسی البته اینجا بپرسی بی ربط نیست هرجور مایلی

Re: لامپ با قیمت

نقل قول نوشته اصلی توسط abolfazl22
    چراغ (بويو) ساخت كره نوعي ضد آب طراحي و عرضه شده كه كل لامپ درون آب قرار ميگيرد و اگر بيرون آب قرار گيرد مي سوزد. و در رنگ نور مهتاب جلوه مي دهد كه آكواريوم شما را در شب همانند دريا ميكند.

قيمت:۸۰۰۰ تومان
    ==============
    چراغي كه هيچگاه نمي سوزد! داراي آداپتور مي باشد و داراي ۳ رنگ آبي - مشكي و نقره ايي مي باشد و در اكثر آكواريوم ها چه كوچك چه بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است و ساخت كشور چين مي باشد.

قيمت:۱۳۰۰۰ تومان
    ======================
    دوستان اگر اطلاعات دیگه ای درمورد قیمت و نوع لامپ دارند بگن
    امیدوارم مفید باشه
    سلام با تشکر از ابولفضل جان
    لامپ های مهتابی بسته به اندازشون که از 40سانت. قیمتشون متغیر که از 6 تومن به بالا شروع میشه البته بسته به اندازه .مارکهای مختلفی هستن که تفاوت انچنانی ندارن مثه edc واتمن که من دیدم درجه تنظیم نور داشت که واقعن عالی بود البته از کیش گرفته بود.من جای دیگه ازشون ندیدم.
    قابل توجه دوستان که تانکهای کوچیک دارن و دوستانی که ماهیای دارن با سطح شنای اروانا:نور شدید صدمات جبران ناپذیری به ماهی وارد میکنه مثه هیجان بیش ازحد که باعث تحرک ماهی میشه و برخورد با وسایل و زخمی شدن ماهی و قارچ ووو...
    واز همه مهم تر کور شدن ماهی میشه که دیگه جبران نمیشه.
    البته میشه با گذاشتن گیاهای طبیعی سطح ابی یا مصنوعی از تابش شدید و یحوی جلو گیری کنیم.
    با احترام
    امضاء بلد نيستم http://s2.img7.ir/ovVas.jpg ميزنم
    (0_0)

Re: لامپ با قیمت

نقل قول نوشته اصلی توسط rodrigo
    سلام با تشکر از ابولفضل جان
    لامپ های مهتابی بسته به اندازشون که از 40سانت. قیمتشون متغیر که از 6 تومن به بالا شروع میشه البته بسته به اندازه .مارکهای مختلفی هستن که تفاوت انچنانی ندارن مثه edc واتمن که من دیدم درجه تنظیم نور داشت که واقعن عالی بود البته از کیش گرفته بود.من جای دیگه ازشون ندیدم.
    قابل توجه دوستان که تانکهای کوچیک دارن و دوستانی که ماهیای دارن با سطح شنای اروانا:نور شدید صدمات جبران ناپذیری به ماهی وارد میکنه مثه هیجان بیش ازحد که باعث تحرک ماهی میشه و برخورد با وسایل و زخمی شدن ماهی و قارچ ووو...
    واز همه مهم تر کور شدن ماهی میشه که دیگه جبران نمیشه.
    البته میشه با گذاشتن گیاهای طبیعی سطح ابی یا مصنوعی از تابش شدید و یحوی جلو گیری کنیم.
    با احترام
    سلام رضوان جان
    البته میشه با یه تلق رنگی یا ساده جلوی تابش شدید نور رو گرفت تا دچار مشکلات نشیم
    چون اکثر گوشت خوارن گیاهو دوست ندارندو تکه تکه میکنند و داغون زیاد فایده نداره اگر از تلق رنگی استفاده بشه بهتره هم جاو یده هم ماهیا اذیت نمیشن
    موفق باشید

سلام
    ابولفضل جان حرفت درسته
    اگه از گیاهای مصنوعی واسه گوشت خوارا استفاد کنی مشکلی پیش نمیاد.من خودم همین مشکل داشتم که رفع کردم
    گیاهای طبیعی واسه گیا خوارا بود.
    اما بنظر من یه تانک کوچیک نیازی به لامپ نداره چون ماهیارو خیلی اذیت میکنه درست تانک قشنگ میشه اما ماهیا چی...
    امضاء بلد نيستم http://s2.img7.ir/ovVas.jpg ميزنم
    (0_0)

سلام
    گیاه مصنوعی زیاد جلوه نداره میزنه تو حال آدم تلق بهره
    تانک کوچیکم نیاز به نور داره من الان تانکی که واسه بچه ماهیا ساختم 50لینر آب میگیره و از 2لامپ 5ولت با نور خورشیدی و مهتابی استفاده کردم و مشکلی هم نیست
    نور در رشد و رنگ ماهی موثره باید یه طیف مناسب ایجاد بشه که هم خودمون و ماهی لذت ببرند
    موفق باشی

صفحه 1 از 160 1231151101 ... آخرینآخرین