صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 51
 1. #1

  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  محل سکونت
  نی ریز - فارس
  نام
  بهنام
  نوشته ها
  290
  امتیاز
  470

  Post تستر های دیجیتالی

  سلام بچه ها جایی تو انجمن در مورد تستر ها و انواع اونا چیزی مطرح نشده
  اگه میشه کمی در مورد تستر ها توضیح بدین
  و این که ایا تستر دیجیتالی که کل پارامتر های ابو اندازه گیری کنه وجود داره؟

 2. #2

  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نام
  رضا
  نوشته ها
  3,182
  امتیاز
  16,342
  نقل قول نوشته اصلی توسط mysiemens نمایش پست ها
  سلام بچه ها جایی تو انجمن در مورد تستر ها و انواع اونا چیزی مطرح نشده
  اگه میشه کمی در مورد تستر ها توضیح بدین
  و این که ایا تستر دیجیتالی که کل پارامتر های ابو اندازه گیری کنه وجود داره؟
  دستگاه هایی که پارامتر های زیادی رو اندازه میگیرن وجود دارن اما اولا بزرگ هستن و روی میز قرار میگیرن ، دوما واسه پارامتر های مختلف پراب های مختلفی دارن و سوما قیمت اینها خیلی بیشتر از اون هست که بشه واسه خونه یا حتی آزمایشگاه های کوچیک تهیه کرد
  فقط واسه مثال یه pH computer که به نظرم خیلی خیلی ساده هست قیمتی حدود 200 دلار داره که کارش فقط تنظیم وضعیت یک خروجی بر اساس ph آب هست (واسه آکواریوم ساخته شده)
  حالا قیمت اون تستر هایی که مد نظر شماست قطعا در حد چند هزار دلار هست

 3. #3

  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  تهران
  نام
  امیر حسین
  نوشته ها
  1,599
  امتیاز
  3,139
  راشتی آقا رضا مگه قرار نبود شما یه چندتا تستر بسازی
  بعد اینجام یادمون بدی تو تایپیک آکوای خودت گفتی
  نرو بدون تو اینجا سخته
  نرو بدون تو اینجا سخت میگذره
  همین!

 4. #4
  نقل قول نوشته اصلی توسط mysiemens نمایش پست ها
  سلام بچه ها جایی تو انجمن در مورد تستر ها و انواع اونا چیزی مطرح نشده
  اگه میشه کمی در مورد تستر ها توضیح بدین
  و این که ایا تستر دیجیتالی که کل پارامتر های ابو اندازه گیری کنه وجود داره؟
  دیجیتالی یکی پی هاش سنجه که حدود 70 تومان قیمتشه یکی هم tds metr هست که حدود 45 تومان قیمتشه

 5. #5

  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  محل سکونت
  نی ریز - فارس
  نام
  بهنام
  نوشته ها
  290
  امتیاز
  470
  untitled2.jpguntitled.jpg
  تتراتست آنالی سِت (Analyset)
  مناسب برای آکواریوم های آب شیرین
  چرا باید آب آکواریوم را آزمایش کنیم؟
  کیفیت آب در هر منطقه ای به وسیله شرایط محیطی تعیین می شود. باران خالص به محض ریزش از اتمسفر شروع به جذب آلودگی ها می کند. ترکیب شیمیایی آب باران با نفوذ در خاک و رسیدن به سفره های آب زیر زمینی کاملاً تغییر می کندکه این تغییرات بستگی به میزان مواد آلاینده موجود در لایه های زمین دارد. کارهای زیادی برای رفع آلودگی آب ها و تولید آب های آشامیدنی انجام می شود. لوله های آب شهری حاوی مواد مضری مثل کلر، مس و روی بوده که وارد آکواریوم شما می شود. این عوامل باعث می شود که آب شرب حتی در دو شهر مجاور کیفیت متفاوتی داشته باشد. فرآیندهای شیمیایی و بیولوژیکی در آکواریوم به نوبه خود کیفیت آب را تغییر می دهند. به منظور رشد بهتر گیاهان و جانوران شرایط آکواریوم باید مناسب و تا حد امکان شبیه به زیستگاه طبیعی باشد. حفظ این تعادل بیولوژیکی و در نتیجه سلامتی ماهی ها و گیاهان اساساً بستگی به کیفیت آب دارد. Tetratest Analyset ابزار دقیق و مطمئن برای اندازه گیری میزان سختی کل، سختی کربنات، pH نتیریت و دی اکسید کربن موجود در آب آکواریوم است.
  پارامترهای آب
  سختی عمومی (GH):
  میزان نمک های کلسیم و منیزیم تعیین کننده سطح سختی کل آب آکواریوم است. به آبی که دارای میزان زیادی از این نمک هاست آب سخت و به آبی که میزان کمی از این نمک ها را دارا می باشد آب نرم گفته می شود. اکثر ماهی های آکواریومی را می توان در آبی با سختی بین kh °d6 و 16 نگهداری کرد. (kh°d برابر با مقیاس آلمانی). برای بدست آوردن مقیاس فرانسوی باید درجه آلمانی را در 79/1 ضرب کرد.
  سختی کربنات (KH):
  به غیر از نمک های کلسیم و منیزیم که در بالا ذکر شد تقریباً تمامی آن ها شامل ترکیبات نمک دار دیگری مثل بی کربنات ها می باشند که میزان آن ها با مقیاس KH مشخص می شود. بی کربنات ها نقش بسیار مهمی را در یک آکواریوم ایفا می کنند چرا که آن ها مانند محلول بافر عمل کرده و از تغییرات ناگهانی و زیاد pH جلوگیری می نمایند. به علت ارتباط نزدیک بین مقادیر pH و kH ، سختی کربنات نیز تأثیر مستقیمی روی سلامتی تمامی ارگانیسم های داخل آکواریوم می گذارد. معمولاً توصیه می شود میزان kH آب آکواریوم را بین º dH3 و°10 حفظ نمایید. اگرچه ماهی های متعلق به دریاچه Rift آفریقای غربی (دریاچه مالاوی و تانگانیتا)، در آب هایی با سختی کربنات بالاتر زندگی می کنند.
  میزانpH
  میزان pH از مجموع میزان مواد بازی و اسیدی محلول در آب محاسبه می شود که این مواد آب را اسیدی یا بازی می کنند. از نظر شیمیایی pH آب خالص 7 است و به آن خنثی می گویند یعنی میزان مواد اسیدی و بازی موجود در آن به یک اندازه است. هرچه مواد اسیدی بیشتری وجود داشته باشد pH پایین تر و هر مواد بازی بیشتری وجود داشته باشد pH بالاتر است. در بعضی مواد، مثل آب های بسیار نرم که دارای محلول بافر نیز کربنات می باشد، افت ناگهانی pH اتفاق می افتد. تمامی ماهی ها، گیاهان و میکروارگانیسم ها نسبت به تغییرات شدید pH بسیار حساس هستند بنابراین شما باید میزان pH آب آکواریومتان را حداقل یکبار در هفته تست نمایید. در آکواریوم های آب شیرین میزان pH مناسب برای گونه های مختلف بین 5/6 و 5/8 است. ماهی های رودخانه های آب سیاه، آب نرم با pH بین 6 و 5/7 را ترجیح می دهند در حالی که سیچلایدهای آفریقایی شرقی آب با سختی بالا و PH بین 5/7 و 5/8 را ترجیح می دهند.
  آمونیاک، نیتریت و نیترات (Ammonia, Nitrite And Nitrate)
  مدفوع ماهی ها، گیاهان فاسد و غذاهای باقی مانده و ترکیبات نیتروژن که در طی فرآیندی تجزیه می شوند، در آکواریوم قرار دارند. اولین مرحله از این فرآیند تشکیل آمونیاک سمی یا آمونیوم غیر سمی است. مقدارpH ، میزان تولید آمونیاک یا آلومینیوم را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد: اگر میزان pH زیر 8 باشد عمدتاً آمونیوم غیر سمی تولید می شود. وجود آمونیاک حتی به میزان ( 5/0 تا 1 میلی گرم در لیتر) می تواند برای بعضی از ماهی ها کشنده باشد. در مرحله دوم، آمونیاک و آمونیوم با کمک باکتری های نیتروموناس به نیتریت تجزیه می شوند. نیتریت نیز سمی و برای ماهی های زینتی بسیار مضر است. اطمینان حاصل کنید آکواریومتان یک سیستم فیلتراسیون فعال بیولوژیکی دارد حداکثر میزان نیتریت در آکواریوم که سیستم فیلتراسیون سالم دارد 3/0 میلی گرم می باشد. میز ان نیتریت نباید برای مدت طولانی بیشتر از 8/0باشد زیرا نیتریت به میزان کم 6/1 نیز می تواند برای ماهی های آب شیرین شما مضر باشد. در مرحله پایانی تجزیه، باکتری های نیترو باکتر، نیتریت را به نیترات تبدیل می کنند که نسبتاً بی ضرر است. یکی از وظایف نیترات فراهم کردن مواد غذایی گیاهان است. اما وجود مقادیر زیاد نیترات برای ماهی های تزئینی مضر است و موجب افزایش رشد جلبک می شود. میزان نیتریت تا حداکثر 25 برای آب آکواریوم بی ضرر در نظر گرفته شده است. در مواقع افزایش میزان نیترات بین 25 و 100، بویژه آکواریوم های آب شور، توصیه می کنیم مقداری از آب را تعویض نمایید. اگر میزان نیترات آب بالاتر از 100 باشد آب می باشد. در این صورت، باید کل آب را تعویض نمایید.
  اکسیژن (O2)
  وجود اکسیژن در آکواریوم به چند دلیل لازم و ضروری می باشد. اکسیژن اساس وجود ماهی ها و گیاهان است. در طول روز گیاهان زیر آب از طریق فتوسنتز دی اکسید کربن را جذب می کنند و اکسیژن بیرون می دهند. ماهی ها برای تنفس اکسیژن را از طریق آبشش هایشان جذب می کنند. وجود اکسیژن همچنین برای تمامی باکتری ها به ویژه باکتری های مسئول تجزیه نیتروژن در آکواریوم ضروری است. در هنگام شب، فرآیند بر عکس می شود. گیاهان آبی دی اکسیدکربن را دفع و اکسیژن را جذب می کنند. بنابراین اگر آکواریوم تهویه نشود میزان اکسیژن در هنگام روز پایین تر از هنگام شب می باشد. حداکثر توانایی آب برای جذب اکسیژن، به عنوان میزان اشباع (اندازه گیری بر حسب میلی گرم بر لیتر اندازه گیری می شود) شناخته شده است که بستگی به درجه حرارت و میزان نمک آب دارد. لطفاً اطمینان حاصل کنید که مقادیر اشباع ارائه شده در زیر به کمتر از 80 درصد مقدار داده شده افت نکند. (در صورت کاهش بیش از حد سطح اکسیژن در آب ماهی های زینتی همواره مستعد پذیرش بیماری خواهند بود.)

  محتوای اکسیژن

  نکته: میزان اکسیژن در آکواریوم هایی که سیستم تهویه ندارند در هنگام روز کمتر از هنگام شب است. زیرا گیاهان در شب تولید اکسیژن را متوقف و از اکسیژن خودشان استفاده می کنند. بنابراین توصیه می کنیم صبح ها میزان O2 را اندازه گیری نمایید.


  نکاتی در مورد کاهش آلودگی آب آکواریوم:

  از افزودن بیش از اندازه ماهی در آکواریوم اجتناب کنید: از نگهداری بیش از اندازه ماهی در آکواریومتان اجتناب کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که اندازه ماهی ها با ظرفیت آکواریوم متناسب باشند.
  از غذا دهی بیش از اندازه ماهی ها خودداری نمایید: توصیه مى شود به جاى اینکه یکبار در روز و به میزان زیاد به ماهى ها غذا دهید، به میزان کم و در دفعات بیشتر آنها را تغذیه کنید و به اندازه مقدار غذایی که ماهی در چند دقیقه مصرف می کند به آنها غذا دهید.
  سیستم فیلتراسیون سالم: اطمینان حاصل کنید که سیستم شما با سایز آکواریوم و تعداد ماهی های آن متناسب باشد. در یک آکواریوم تازه راه اندازی شده، تقریباً 4 تا 6 هفته طول می کشد تا سیستم فیلتراسیون از نظر بیولوژیکی فعال شود. از مواد بیولوژیکی مثل ابر یا فیلترهای Depot که مکانی برای باکتری های فعال می باشد استفاده کنید. مواد فیلتر را باید مرتباً تمیز کنید تا گل و لای نگیرد و از مسدود شدن جلوگیری شود.
  خارج نمودن مکرر غذاهای باقی مانده و گیاهان از کف آکواریوم
  تعویض جزئی آب: آب را به طور مکرر تعویض نمایید. از یک نرم کننده آب مثل TetraAqua Aqua safe برای ارتقاء کیفیت آب استفاده کنید و هر 2 تا 4 هفته یکبار یک سوم تا یک چهارم آب را تعویض نمایید.
  رشد سالم و انبوه گیاه : اطمینان حاصل کنید که گیاهانی سالم با رشد انبوه دارید. رشد گیاه در آکواریوم موجب خروج نیترات از آب می شود و بنابراین موجب تثبیت حالت بیولوژیکی آب آکواریوم می شود. از کودهای فاقد نیترات مثل Tetra Plant Crypro، Tetra Plant Plantamin، Tetraplant lintial sticks استفاده کنید چون این محصولات عناصر کمینه و میکرو را، به میزان متعادل برای گیاهان آبی فراهم می کنند.

  نحوه ارتقاء کیفیت آب:

  1-کنترل سختی آب (سختی کل و سختی کربنات)

  دستورالعمل های مرتبط به کاهش آلاینده های موجود در آکواریوم را دنبال کنید
  از فروشنده در مورد روش های مناسب در کاهش سختی آب، مثل تبادل گرهاى یون راهنمایی بگیرید.

  2-کنترل میزان pH

  با استفاده از TetraAqua pH/kH Minus یا به وسیله افزودن کود دی اکسیدکربن به شکل Tetra CO2 Optimate می توانید میزان بسیار بالای pH آب آکواریوم تان را به راحتی کاهش دهید. دی اکسیدکربن، آب را اسیدی می کند و همزمان رشد گیاهان را ارتقاء می دهد.
  اگر میزان pH خیلی کم است با استفاده از TetraAqua pH/kH plus می توانید میزان آن را به دقت و برای مدت
  طولانی تنظیم کنید، همچنین این محصول موجب افزایش سختی کربنات می شود. به طور کلی، به وسیله خارج کردن
  دی اکسید کربن اضافی توسط تهویه آب آکواریوم با استفاده از سنگ هوا و پمپ هوای Tetra نیز می توانید میزان pH را افزایش دهید. توصیه می شود آکواریوم را هنگام شب تهویه کنید.

  3- میزان آمونیاک

  اگر میزان آمونیاک آب آکواریوم تان خیلی بالاست، فوراً نیمی از آب را تعویض کنید و دستورالعمل های فوق مبنی بر کاهش آلاینده ها را دنبال کنید.
  سیستم فیلتراسیون را کنترل و میزان اکسیژن را اندازه گیرى نمایید.
  کاهش میزان pH با افزودن دی اکسی کربن

  4- میزان نیتریت

  با افزایش مقدار نیتریت، فوراً مقداری از آب را تعویض نمایید (تقریباً 50 درصد)
  سیستم فیلتراسیون را چک و میزان اکسیژن آب را اندازه گیری نمایید.
  دستورالعمل های کلی در مورد آلاینده ها را دنبال کنید.

  5- مقدار نیترات

  اگر میزان نیترات در آکواریوم های آب شیرین و شور به ترتیب بیشتر از 100 و 50 شود فوراً مقداری از آب (تقریباً 50 درصد) را تعویض کنید.
  دستورالعمل های کلی در مورد کاهش آلاینده ها را دنبال کنید، زیرا سطح بالای نیترات نشانه ى وجود ناخالصی و آلودگی تدریجی آب آکواریوم است.
  رشد سالم گیاه نیازمند توجه ویژه ای می باشد زیرا گیاهان موجب خروج نیترات از آکواریوم و تثبیت وضعیت بیولوژیکی آکواریوم می شود.
  در آکواریوم های آب شور می توان از جلبک برای مثال: فیلامنتوس و جلبگ برگ گونه زینتى مثل کالر پالس برای نیترات زدایی آب آکواریوم استفاده کرد.

  6- میزان اکسیژن

  تهویه آکواریوم به عنوان اولین راه پیشنهادی
  تهویه آکواریوم در شب با استفاد ه از یک پمپ هوا و سنگ هوا
  استفاده از یک سیستم فیلتراسیون air-power (برای مثال Tetra filter)
  اطمینان از جریان کافی آب (مثلاً به وسیله فیلتر)
  ارتقاء رشد گیاهان با افزودن دی اکسیدکربن و کود. برای مثال (Tetra Plant Plantamin)
  کنترل کاهش اکسیژن در فیلتر
  پیروى از دستورالعمل های کلی در مورد کاهش آلاینده ها

  منبع بروشور داخل محصول

  اضافه شده پس از 3 minutes :

  اقایون مدیر لطفا نسبت به تغیر نام تاپیک به (تستر ها و انواع ان) اقدام کنن با تشکر
  ویرایش توسط mysiemens : 10-05-2012 در ساعت 12:06 AM

 6. #6

  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  محل سکونت
  کردستان
  نام
  رحمت
  نوشته ها
  18
  امتیاز
  98
  untitled-1.jpgهم ph رو اندازه می گیره هم TDS که سختی آبه هم دما هم میزان رسانایی آب و هم میزان شوری
  دیگه چی می خوایی

 7. #7

  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  محل سکونت
  نی ریز - فارس
  نام
  بهنام
  نوشته ها
  290
  امتیاز
  470
  مقادیر شیمیایی اب مورد نظره
  دما رو که میشه با دماسنج اندازه گرفت
  میزان شوری و میزان رسانایی اب هم که به درد اکوا اب شیرین نمی خورن
  دوشتان اگه میدونن قیمت محصولاتی رو که میزارن رو بزارن

  اضافه شده پس از 22 minutes :

  untitled.pnguntitled01.png
  اینم یکه مارک دیگه 6in1
  ویرایش توسط mysiemens : 10-05-2012 در ساعت 02:56 PM

 8. #8

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  محل سکونت
  بیرجند
  نام
  ایلیا
  نوشته ها
  1,376
  امتیاز
  3,448
  آره دوستان
  قیمت بدن و بگن از کجا میشه تهیه کرد؟
  همه با هم غریبن
  فقط چشارو بستن و چریدن
  آدما از کنار هم رد شدن ولی حتی همدیگه رو ندیدن
  به هم میگن عزیزم
  ولی شاید فقط از رو غریزه ست

 9. #9
  نقل قول نوشته اصلی توسط mbz نمایش پست ها
  آره دوستان
  قیمت بدن و بگن از کجا میشه تهیه کرد؟
  تسترای دیجیتالیه پی هاش حدودا 70 تومن و tds metr 45تومت قیمت دارن و بورسشونم اگه ساکن تهران باشی مغازه های اب شیرین کن تو سعدی هست !! در مورد کیتای دیگم از 10 تومن هست به بالا
  موفق باشی

 10. #10

  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  محل سکونت
  اصفهان
  نام
  محمد صادق
  نوشته ها
  337
  امتیاز
  976
  نقل قول نوشته اصلی توسط rpmmpm نمایش پست ها
  untitled-1.jpg
  هم ph رو اندازه می گیره هم TDS که سختی آبه هم دما هم میزان رسانایی آب و هم میزان شوری
  دیگه چی می خوایی
  یه وسیله ای هست تو مایه های همین شکل که دیدم بعضی از فروشنگان دستگاه های تصویه اب دارن که باهاش بعضی از پارامتر های ابو میسنجن.
  لرزش دستها ، لرزش اشك ها ، لرزش لبها ، لرزش پاها ، لرزش دلها ، لرزش پلكها! تمرين هر روزه نبودن تو...

  .::اکواریوم های محمد صادق::.

صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

CopyRight © AquaQuest