نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

نام
    امیر قاضی لو

مقدمه ای بر شانه داران

زیر سلسله: Parazoa
    شاخه: ctenopohra
    معادل انگلیسی: Comb jelly
    تعداد رده: -
    تعداد جنس: 16
    تعداد گونه: 150
    محل طبیعی زندگی: آب شور
    نوع آکواریوم مناسب: آب شور

خصوصیات: شکل اولیه بدن کیسه مانند, ساختار بدن از دو لایه سلول و یک لایه پارانشیمی, سطح بدن عموما حاوی 8 شانه حرکتی, سطح بدن دارای سلولهای چسبنده چسبنده, عدم وجود دستگاه تفس (تنفس از طریق انتشار), دستگاه گوارش عموما ناقص (دهان موجود و مخرج غیر موجود), عدم وجود دستگاه دفعی, دستگاه عصبی شامل برلکه عصبی,اندامهای حسی موجود, عدم وجود دستگاه قلبی عروقی, عموما با قابلیت تولید نور فلورسانت, تولید مثل غیر جنسی و جنسی (تخمگذار), تغذیه عموما از پلانکتونهای گیاهی و جانوری

نام
    عماد
    سلام
    با تشکر از مدیر محترم امیر آقای گل اجازه میخوام یکم به توضیحات ایشون اضافه کنم. با اجازه!
    در سالهی اخیر یک نوع شانه دار که بومی دریای سیاه هست و اونجا هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه از طریق آب موازنه یک کشتی (احتمالا) وارد دریای خزر شده که به شدت ذخایر ماهی با ارزش کیلکا (هم از نظر اکولوژیک هم از نظر اقتصادی) رو تهدید میکنه به طوری که صید این ماهی در سالهای اخیر به گواهی آمار بسایر بسیار کم شده. این شانه دار اندازه ریزی داره و بزرگترین سایزی که من خودم تو دریای خزر دیدم 2-3سانت بود. اگر در سالهای اخیر تو خزر شنا کرده باشین احتمالا با موجودات شفاف ریزی که موقع شنا با بدنتون برخورد میکنن مواجه شدین. البته تو این چند سال یه مقدار کمتر شدن اما هنوزم یه تهدید جدی به حساب میان. مشکلی که در مبارزه با این شانه دار وجود داره اینه که هنوز ایران نتونسته کشورهای شوروی سابق رو قانع کنه که کم شدن کیلکا به خاطر وجود این شانه داره و اونا مبارزه جدی با این شانه دار نمیکنن. این شانه دار از طریق خوردن تخمهای کیلکا (کیلکا توی دریا تخم ریزی میکنه و به رودخانه مهاجرت نمیکنه) و همچنین از طریق رقابت غذایی نسل کیلکا رو تهدید میکنه. امیدوارم اطلاعات مفیدی داده باشم.
    یا علی

نام
    امیر
    چند سال پیش خیلی زیاد بودن. موقع تابستون وقتی شبا میرفتیم کنار دریا توی موجهای آروم لب ساحل یه نور سبز رنگ می دیدیم. تازه کلی هم ذوق میکردیم. حتی وقتی میرفتم داخل آب برای شنا, وقتی با دستمون آب رو متلاتم میکردیم دوباره این نور سبز رو میدیدیم.
    یه موجود ژله مانند هست.

راستش من شنیده بودم تخم ماهی خاویاری رو هم میخوره و باعث کاهش نسل اون میشه.

اون ماجرای کشتی رو هم قبلا شنیدم.