نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1

  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  محل سکونت
  تهران
  نام
  امیر قاضی لو
  نوشته ها
  216
  امتیاز
  327

  سایر فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب درآکواریومهای آب شور

  [JUSTIFY]فاکتورهای فیزیکی:
  درجه حرارت: درجه حرارت محیط زندگی یک موجود به عنوان یک عامل قدرتمند میتواند شرایط فیزیولوژیکی موجود زنده را تحت تاثیر قرار دهد. موجودات عموما میتواند در یک بازه ای از دما به فعالیت طبیعی شان ادامه دهند که این بازه به دمای حداقل کشنده (Min lethal temperature) و دمای حداکثر کشنده (Max lethal temperature) با ازبین رفتن پروتئینها (دمای بالا) در یک سو و یخ زدن مایعات بدن (دمای پایین) در سویی دیگر محدود می شود ولیکن با این وجود فقط در دمایی خاص که به دمای بهینه (Optimum temperature) موسوم است شرایط لازم برای رشد ایده آل موجود فراهم خواهد آمد.

  انواع دماسنج های مورد استفاده درآکواریومهای آب شور
  دماسنج های چسبی دیجیتال (Stick-On Digital Thermometers): این دماسنج ها به سطح خشک بیرونی آکواریوم چسبیده میشوند فقط دمای یک نقطه خاص را نشان میدهند آن هم با اختلاف.  دماسنج های شناور (Floating Thermometers): این دماسنجهای پلاستیکی در آب شناورند و براورد خوبی از دمای آکواریوم نشان می دهند و لیکن قرائت لحظه ای در هنگام کار با این گونه دماسنجها مشکل است.  دماسنجهای استیل (Stainless Steel Thermometers): ازقدیمی ترین دماسنجهای مورداستفاده درآکواریوم هستند  دماسنجهای ایستاده (Standing Thermometers): این دماسنجها شیشه ای در بستر آکواریوم غوطه ورهستند  دماسنج/ هدرومتر های شناور (Floating Thermometer or Hydrometers): این دماسنجها به شیشه متصل شده و در یک زمان برآوردی از دما وچگالی نسبی آب را نمایش می دهند  حسگرهای دیجیتالی (Remote Digital Temperature Sensor): اساس کار این دماسنجها تغییر مقاومت الکتریکی یک ماده هادی خاص تحت تاثیر دما میباشد  عوارض تغییرات درجه حرارت برحیات موجودات آکواریوم آب شور: تغییرات سریع درجه حرارت می تواند موجب تروماتیسم حرارتی (Thermal trauma) بشود که خود نیز میتواند اثراتی بر سیستم قلبی عروقی و عصبی موجودات داشته و همچنین حالت کلوئیدی پروتئینها را تغییر دهد. فلذا به این نکته باید توجه نمود ودرهنگام معرفی ماهی جدید به آکواریوم با هم دماسازی (با سرعتی معادل 1 درجه درهر 2 دقیقه) صورت پذیرد
  عوارض گرمازدگی (Hyperthremia) در ماهیان : جنب و جوش, شنای سریع, تنفس سریع, تورم و پارگی عروق و در نهایت مرگ
  عوارض گرمازدگی (Hypothremia) در ماهیان: رنگ پریدگی, جمع شدن باله های شنا, شنای درجا, به پهلوافتادن,مهار ایمنی, کاهش پروتئینهای سرم خون و اختلال حاد کلیه

  سرعت جریان آب (سرعت متوسط خطی آب): میزان مسافتی (طول) که ملکولهای آب درواحد زمان طی میکنند. جریان آب ازمهمترین فاکتوهای موثردر حیات موجوادات آکواریومی بوده و یک عامل کلیدی در توزیع و یکنواختی درجه حرارت و مواد دراکواریومها به شمار می آید. بخصوص در اکواریومهای مرجانی حضور یک جریان مداوم برای بقاء مرجانها کاملا ضروری بنظر میرسد چرا که مرجانها ازحرکت بطئی برخوردار می باشند فلذا حضور جریان مستمر آب برای تامین غذای این موجودات اجتناب ناپذیر است.
  روش تعیین متوسط میزان سرعت جریان آب: می توان با قرار دادن یک قطعه شناور در آب (چوب) در یک انتهای آکواریوم و محاسبه مدت زمان رسیدن چوب به انتهای دیگر و با دانستن طول آکواریوم با استفاده از رابطه ذیل میزان متوسط جریان آب را حساب نمود.
  V=X/1.2 T (طول اکواریوم)T, X (زمان), عدد 1.2 بیانگرمیزان اختلاف سرعت سطحی وعمقی آب

  ابزارهای ایجاد جریان مصوعی آب
  فیلتر: انواعی از فیلتر ها از قبیل فیلترهای زیر شنی, اسفنجی و موتور دار میتوانند درایجاد جریان آب موثر باشند (جریان تولید شده عموما بطئی و متلاطم (Turbulent) خواهد بود)
  موج ساز (Wave maker):
  اساس کار: ابزاریست برقی که جهت ایجاد جریان های آب خطی (Laminar) طراحی شده است.
  قیمت: بالای 100000 تومان
  وضعیت دربازار ایران: موجود  نکته: معمولا میزان سرعت جریان آبی موج ساز می تواند تولید کند در بروشور وسیله ذکر میشود ولیکن با افزایش فاصله ازمحل نصب دستگاه میزان سرعت جریان کم خواهد شد. ازمعادله ذیل میتوان برای محاسبه جریان در فواصل مختلف استفاده نمود (Riddle 1996)
  Y=-0.25x+2/667 (میزان فاصله از دستگاه) x

  غلظت یون هیدروژن (pH): pH در آکواریوم آب شور به عنوان یک متغیر کلیدی بشمار میاید چرا که بسیاری ازوکنشها تحت تاثیر این فاکتور قرارمیگیرند. pH درواقع به عنوان لگاریتم منفی شده غلظت یون هیدروژن درمبنای10 درنظر گرفته میشود.
  روشهای تعیین pH آب:
  تعیین pH با استفاده از میزان اختلاف پتانسیل حاصل از واکنش اکسیداسیون احیاء
  تعیین pH با استفاده از اسپکتروفوتومتری (Spectrophotometry)

  ابزارهای تعیین pH
  کیت های شیمیایی (کاغذی و محلول)
  اساس کار: تغییر رنگ حاصل از واکنش اکسیداسیون و احیاء (در آکواریوم آب شورعموما از ایندوفنول یا بروموتیمول استفاده می شود )
  دقت: دهم درجه
  قیمت: عموما زیر 10000 تومان
  وضعیت دربازار ایران: موجود


  pH متردیجیتالی
  اساس کار: اختلاف پتانسیل حاصل از واکنش اکسیداسیون و احیاء
  دقت: صدم درجه
  قیمت: عموما زیر بالای 50000 تومان
  وضعیت دربازار ایران: موجود  عوارض تغییرات pH (در ماهیان)
  کاهش pH: شنای غیر عادی (حرکات سریع نیزه ای), پرش به بیرون از آب, حرکات تفسی شدید, عوارض پوستی, تحریک ترشح مخاط, خونریزی جلدی, شفاف شدن رنگ پوست
  افزایش pH: زحمهای سرپوش آبششی, تیره شدن رنگ پوست

  قلیائیت (Alkalinity): قلیائیت در واقع برآوردی از میزان قدرت بافری اسیدی آب می باشد و بیانگر غلظت یونهای کربنات و بیکربنات می باشد. در عمل تعداد ميلي ليتر اسيد نرمال لازم جهت خنثي كردن آب می باشد. این متغیر به سختی کربنات (Carbonate Hardness) مرسوم است و مقایس خاصی به عنوان مقیاس آلمانی سختی کربنات (German Carbonate Hardness) که با dKH نمایش داده می شود جهت دسته بندی توده آب تعبیه شده است.
  روشهای تعیین قلیائیت
  تعیین قلیائیت آب با استفاده از میزان اختلاف پتانسیل حاصل از واکنش اکسیداسیون احیاء

  ابزارهای تعیین قلیائیت آب:
  کیت های شیمیایی
  اساس کار: تغییر رنگ حاصل از واکنش اکسیداسیون و احیاء
  دقت: دهم درجه
  قیمت: عموما زیر 10000 تومان
  وضعیت دربازار ایران: موجود


  منبع: paletta 2001 the new marine aquarium
  [/JUSTIFY]

 2. #2

  تاریخ عضویت
  Aug 2014
  محل سکونت
  قم
  نام
  حسن رحمتي نيا
  نوشته ها
  15
  امتیاز
  26
  سلام
  ميگما وقتي كه با موجساز ، آب همه جاي آكواريوم ميچرخه ، بدست آوردن دماي نقطه اي معادل بدست آوردن دماي همه جاي تنگه ديگه. مگه نه؟
  پس به نظر ميرسه كه نشون دادن دماي نقطه اي براي دماسنج تنگ شور ، يك عيب نباشه يا به عبارتي هزينه كردن براي يك دماسنج شناور متحرك در آك آب شور ، آن چنان هم الزامي نيست. ظاهرا
  اگر حواسمون باشه كه قبل از تولد چه چيز مـتـعـفـنـي بوديم و بعد مرگ چه چيز مـتـعـفـنـي خواهيم بود ، هرگز « مَـن مَـن » نمي كنيم

موضوعات مشابه

 1. طراحی تاج هخامنشی برای آکواریوم - عکس نهایی
  توسط hoorzad1 در انجمن خلاقیت در تزئینات آکواریوم
  پاسخ: 31
  آخرين نوشته: 04-10-2018, 08:19 AM
 2. راهنمایی در مورد گذاشتن عکس در آواتور
  توسط BARBUS در انجمن آموزش های انجمن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 12-10-2015, 03:12 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-13-2011, 01:06 PM
 4. فیلم هایی از اکواریوم جرجینیا
  توسط mojtaba_iut63 در انجمن فيلم هاي آکواريومي
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 10-27-2010, 11:03 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

CopyRight © AquaQuest