نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

Red face آکواریوم گیاهی aliazari (تجربیات یک بی تجربه)

سلام خدمت دوست داران آکواریوم های گیاهی و ماهی های خوشگل اکواریومی...
    من یک ماه پیش یعنی و اواسط اسفند ماه تصمیم گرفتم اکواریوم گیاهی داشته باشم. این شد که در تاریخ 18 اسفند اکواریومم رو راه اندازی کردم و از تزیین تا آبگیری شو همه رو خودم انجام دادم. توی این پیج قصد دارم تجربیات شخصی خودم رو در طول مدت اکواریوم داری در اختیار عزیزانی که میخوان اکواریوم راه بندازن بذارم تا شاید دوستان با مشکلات کمتری بتونن اکواریوم دلخواهشونو داشته باشن...
    ابعاد اکواریومم هم 70 *45*36 هست (حدود 100 لیتر)
    تجهیزاتی که استفاده کردم به قرار زیر هست:
    بخاری 200 وات ژیلانگ
    فیلتر هنگ آن آکواتک مدل (aquatec qf500)
    نور led دو رنگ سفید و صورتی Ti N Ti شصت سانتی و 16 وات.
    چوب ریشه آبنوس، سنگ آذرین، شن سیاه و کود بستر آکوا لایف (که فکر میکنم ایرانی هستش)
    چوب ریشه آبنوس رو چند دقیقه ای جوشوندم و شن رو هم شستم که حسابی هم گل و خاک ازش در اومد. (توجه کنید که کود بستر رو نباید بشورید)
    اول شن رو ریختم و پستی و بلندی هایی کف اکواریوم ایجاد کردم. و بعد تزیینات رو گذاشتم و مرحله بعد هم کود بستر رو ریختم. (شن در حد 4 تا 6 سانت و کود بستر هم 3 تا 4 سانت روی شن)
    اکواریوم در حال تزئین:

در مرحله بعد هم گیاهام شامل چمن مویی، دم گربه ای، شویدی، گندمی پیچ، خزه کریسمس و یکی دو تا گیاه دیگه که اسمشونو هم نمیدونم رو کاشتم و خیلی اروم شروع به آبگیری اکواریوم کردم.
    نتیجه کار هم این شد که میبینید (حباب های هوا بخاطر ابگیری تانک با اب شهری و به صورت مستقیم هستش):

پایان روز اول...
    ویرایش توسط aliazari55 : 03-30-2020 در ساعت 01:10 PM

اینم عکس روز دوم آکواریوم که همه چی خوبه و منم برای خالی نبودن عریضه (با توجه به اینکه هنوز واسه اضافه کردن ماهی زود هستش) چند تا ماهی شیشه ای انداختم توی آب

دو سه روز که گذشت کدری آب اکواریوم توسط فیلتر از بین رفت و آب تمیز شد ولی کم کم دیدم گیاهام دارن بی حال میشن و رو به سیاهی میرن... به خصوص گیاه دم گربه ای که سیاه شد:

برای حل این مساله چند تا کت فیش چینی و برای طی شدن سیکل آب چند تا زبرا به آب اضافه کردم.
    نتیجه کارم خداروشکر یه مقدار حال گیاهام بهتر شد و به فکر اضافه کردن ماهی های بیشتر (نئون، گوپی، پلاتی و کت سیامی) افتادم و در روز 10 از راه اندازی آکواریوم این ماهی ها رو هم اضافه کردم.
    در ضمن برای بهتر شدن وضعیت گیاهام هم از کود NPK شرکت Greener و کود آهن Malaysia استفاده کردم.
    نتیجه در روز دهم
    ویرایش توسط aliazari55 : 03-30-2020 در ساعت 01:31 PM

همین موقع ها بود که احساس کردم گیاهام نیاز به گاز co2 دارن، برای همین و با توجه به این که فعلا نمیخوام زیاد هزینه کنم به فکر خریدن کپسول co2 یک بار مصرف تترا یا ایستا افتادم اما در حین خریدن این کپسول یک آکواریومی مخمو زد و منو ترغیب کرد قرص Co2 شرکت mr.fish رو بخرم.
    روزی یک یا دو تا از این قرص در زمان روشن بودن نور میندازم توی تانک و فکر میکنم همچین هم بی اثر نبود... چرا که هم خزه هام که همگی زرد شده بودن شروع کردن به سبز شدن و هم رشد گیاهام بیشتر شد. البته شایدم این رشد نیاز به زمان داشت و الان زمانش رسیده و ربطی به قرص های co2 نداشته ولی به هر حال من فعلا راضی ام...

حالا یکمم از مشکلات فعلیم بگم براتون...
    البته یه مشکل دیگه همون اوایل کار داشتم که کت فیش های عزیزم کاملا این مشکل رو حل کردن. دو سه روز بعد از آبگیری روی چوب های آبنوس پر شد از یه هاله سفیدی مثل کپک که بعدا فهمیدم یه نوع لجن بوده... به هر حال کت فیش های چینی و سیامی این مشکل رو سه سوته رفعش کردن
    اما مشکلی که الان بهش برخوردم یکم نگران کننده تره... مشکل اولم اینه که یه نوع حلزون کوچولوی وحشتناک افتاده توی آکواریوم (که نمیدونم این مهمون ناخونده از کجا اومده) و هر روز دارم 2 تا ازین حلزونا رو از توی آکواریومم بر میدارم و به دامان پرمهر طبیعت میسپارم.

طی مشورتی که با آکواریومی های عزیز و اینترنت داشتم تصمیم گرفتم یه حلزون کیلر (قاتل) بندازم توی آکواریوم و این کار رو هم کردم. ولی با توجه به اینکه حلزونه برخلاف اسمش خیلی سر به زیر و مبادی آداب هستش، فکر نمیکنم آبی ازش گرم بشه. امیدوارم بتونم از نظراتتون برای ریشه کن کردن این موجودات استفاده کنم.
    اینم عکس سه در چهاره آقای حلزون کیلر:

مشکل دیگه ای هم که الان دارم باهاش دست و پنجه نرم می کنم مساله لجن بستن جداره داخلی آکواریوم هستش. دیواره داخلی آکواریومم داره به طرز وحشتناکی لجن سبز میبنده، برای حلش یه دونه کت فیش پوزه بوته ای گرفتم ولی با توجه به اینکه فکر نمی کنم بتونه از پس این حجم از لجن بر بیاد میخوام امروز با یه اسفنج دیواره داخلی اکواریوم رو تمیز کنم و بعد هم سیفون کنم ببینم چی میشه. اگه کسی از دوستان نظری داره بگه ممنون میشم.

- - - Updated - - -

یه مشکل دیگه ای هم که الان بهش برخوردم اینه که برگ های جدید گیاهام سفید و زرد هستن و دیگه سبزی برگ های سابق رو ندارن. یک عزیز گفت شاید آهن آب کم شده و کود آهن رو بیشتر کن و منم این کارو کردم. باز اگه دوستان نظری دارن ممنون میشم باهام در میون بذارید.
    اینم عکس گیاهام که برگای جدیدش زرد و سفید شدن.

ویرایش توسط aliazari55 : 03-30-2020 در ساعت 02:09 PM

کلمات کلیدی این موضوع