نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

درایور ارزان LED با قابلیت کنترل جریان و ولتاژ به صورت دیجیتال

درود، در تاپیک آکواریوم خودم زمانی که به بحث نور رسیدم چیزی درباره کنترل LEDها نمیدونستم و قصد داشتم تا LEDها رو با روشی اشتباه کنترل کنم که آقا رضای عزیز در اینباره راهنماییم کرد. هدف من این بود که نور آکواریوم رو با استفاده از میکروکنترلر کنترل کنم که بشه راحت شدت نور رو کم و زیاد کرد.

برای انجام این کار آقا رضا استفاده از ماسفت و PWM آردوینو رو پیشنهاد داد اما خب اون روش از نظر کدنویسی و محاسبات سلف و خازن به نظر من پیچیده می آمد.
    روش دیگه استفاده از آی سی های مخصوص اینکار هست که تو ایران کمیاب هستش و اگر هم پیدا کنید قیمتش شاید زیر ۲۰۰ تومن نباشه.

من تصمیم گرفتم از آی سی معروف و ارزان LM2596 استفاده کنم، این آی سی یک آی سی سوییچینگ ۴۰ ولت ۳ آمپر هستش و برای آکواریوم های کوچک با تعداد کم LED بسیار مناسب. البته اگر تعداد LEDها زیاد بود میتونید ۲ تا یا بیشتر از این درایور درست کنید...

شماتیکی که براتون میزارم تلاش کردم تا با حداقل قطعات و هزینه کار بکنه و برای فرد بی سوادی مثل من تحقیق و طراحیش حدود ۱ ماه طول کشید:

screenshot_2019-11-24 edit(2).png

چندتا نکته:

۱. بیشتر از ۳۰ ولت به ورودی LM2596 ندین چون LM358 نمیتونه بیشتر از ۳۲ ولت رو تحمل کنه.

۲. برای تنظیم ولتاژ و جریان به صورت دیجیتال میتونید ولتاژ مورد نیاز رو با استفاده از DAC یا PWM آردوینو که از فیلتر RC گذشته باشه تامین کنید.

۳. برای تنظیم شدت نور LEDها میتونید قسمت تنظیم ولتاژ رو با استفاده از یک ولوم ۱۰کیلو به عنوان مقسم ولتاژ، ولتاژ مورد نظر خودتون رو تنظیم کنید و بعد تنها کافیه تا جریان رو به صورت دیجیتال یا آنالوگ کنترل کنید.

۴. مقاومت ۱اهم باید ۵وات باشه.

۵. یه راه ساده برای تنظیم جریان به میزان مورد نظرتون اینه که ولتاژ «تنظیم جریان» رو روی ۰ ولت قرار بدید و بعد خروجی رو اتصال کوتاه کنید و بعدش ولتاژ تنظیم جریان رو آرام آرام افزایش بدید تا در خروجی به جریان مورد نظرتون برسید.

۶. برای نمایش ولتاژ خروجی میتونید پایه + (non-inverting) آپ امپ ولتاژ رو با یک مقاومت ۱۰ کیلو به آنالوگ آردوینو وصل کنید و محاسبات لازم رو انجام یدید. ولتاژ خروجی ۶ برابر کوچک تر شده...

۷. برای نمایش جریان خروجی میتونید پایه + (non-inverting) آپ امپ جریان رو با یک مقاومت ۱۰ کیلو به آنالوگ آردوینو وصل کنید و محاسبات لازم رو انجام یدید. چون مقاومت ۱ اهم هست هر ۱میلی ولت افت ولتاژ روی مقاومت برابر با ۱ میلی آمپر هست.

۸. چون درایور سوییچینگ هست با فرکانس ۱۵۰ کیلوهرتز دوروبر ۸۰٪ بهره وری داره...

بیایین فرض کنیم ما ۴ تا LED داریم که هرکدوم به ۳ ولت و ۳۰۰ میلی آمپر نیاز دارن، اگر ما LEDها رو به صورت سری ببندیم ما نیاز داریم تا در خروجیمون ۱۲ ولت و ۳۰۰ میلی آمپر داشته باشیم. با همین روش میتونید جریان و ولتاژ خروجی رو حساب کنید...

ریز هزینه ها:

۱. LM2596 قیمت ۳۰۰۰ تومان - اصل این قطعه حدود ۲۰,۰۰۰ تومان هست
    ۲. LM358 قیمت ۵۰۰ تومان
    ۳. ۵ تا مقاومت ۱/۴ وات قیمت ۳۰۰ تومان
    ۴. مقاومت ۱ وات قیمت ۱۵۰۰ تومان
    ۵. خازن ها قیمت ۱۵۰۰ تومان
    ۶. ترانزیستور قیمت ۲۰۰ تومان
    ۷. سلف قیمت ۲۰۰۰ تومان
    ۸. دیود شاتکی قیمت ۵۰۰ تومان

جمع: ۹۵۰۰ تومان

یعنی واقعا دیگه از این ارزون تر محال هست که پیدا کنید! البته اگه قیمت PCB و چاپ اینارو هم بزاریم ۵ تومن باز هم قیمت جمعش چیزی نیست...

من خودم این درایور روی PCB مونتاژ نکردم و تنها روی بردبورد تستش کردم، به همین خاطر طراحی PCB رو ندارم. اما اگر خواهان زیاد بود میتونم براتون طراحی کنم اگه وقت پیدا کردم.
    ویرایش توسط DOOM : 11-24-2019 در ساعت 02:51 PM

کلمات کلیدی این موضوع