نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

Post ترجمه کتاب بوم شناسی آکواریوم های گیاهی - Ecology of planted aquarium

با اینکه در سال های اخیر دانش نگهداری ماهی و گیاهان آکواریومی در سال های اخیر افزایش پیدا کرده اما ما هنوز اطلاعات کافی و تخصصی در این زمینه نداریم. علاقه مندان هم تقصیری ندارند چرا که یا اطلاعات مورد نیاز کافی نیست یا اینکه اطلاعات پراکنده هست.

51+lptiuk9l._sx378_bo1,204,203,200_.jpg

کتاب دایانا والستاد شیوه نگهداری آکواریوم های گیاهی رو به صورت تخصصی اما با شیوه ایی ساده و کم هزینه اما موثر که نیاز به نور تخصصی و CO2 نداره توضیح میده، همچنین مباحث مختلفی درباره انواع گونه های گیاهی برای این نوع سبک از نگهداری از گیاهان آکواریومی و مباحث دیگری مانند شیمی آب و... رو پوشش میده.

من سال پیش این کتاب رو خوندم و با اینکه این کتاب تقریبا ۲۰ سال عمر داره واقعا مباحثی توش بود که من تاکنون جایی نشنیده و نخونده بودم. تصمیم گرفتم که هر روز حداقل یک برگ از این کتاب رو تا جایی که سوادم میرسه و وقتش رو دارم براتون ترجمه کنم.
    پیشاپیش اگه اشتباهی در گرامر و یا ترجمه بود عذرخواهی میکنم، من انگلیسی رو به صورت خودآموز یاد گرفتم و کلاسی نرفتم و مدرکی ندارم اما تمام تلاشم رو میکنم که تا جای ممکن یک برگردان درست اینجا جمع آوری کنم.

کتاب شامل تقریبا ۱۸۰ صفحه است و راه طولانی تا تکمیل این ترجمه داریم، امیدوارم که بتونم تمام کتاب رو ترجمه و به پایان برسونم...

ecology   planted aquarium -  practical manual  scientific treatise   home aquari.pdf

لطفا به این تاپیک پاسخ ندید که مطالب به صورت یکپارچه و پشت سر هم قرار بگیره. ممنون.
    ویرایش توسط DOOM : 07-31-2019 در ساعت 03:48 PM

مقدمه

کتاب بوم شناسی گیاهان آکواریومی برای علاقه مندانی که میخواهند آکواریوم گیاهی موفقی را راه اندازی کنند و دانش بیشتری درباره بوم شناسی آکواریوم گیاهی کسب کنند ضروری است.

بیشتر کتاب های مرتبط با گیاهان آکواریومی تنها لیست و یا توضیح گونه گیاهان را قرار می دهند و یا اینکه نهوه دایر کردن یک آکواریوم گیاهی را توضیح می دهند. اما این کتاب بی همتا است. چرا که اصول و اجزای تشکیل دهنده زیست بوم آکواریوم را توضیح میدهد و اینکه چگونه گیاهان بر روی زیست بوم و زیست بوم بر روی گیاهان تاثیر میگذارند. به شما نشان می دهد که گیاهان نه تنها تزیینی نیستند بلکه برای حفظ سلامت ماهی ها و کاهش نیاز به نگهداری آکواریوم ضرروی هستند.

بعلاوه کتاب من اطلاعات علمی بسیاری را ارایه میکند که علاقه مندان تا کنون هرگز ندیده اند. این اطلاعات بیشتر در تضاد با ایده های غالب در دنیای نگهداری آکواریوم است، ایده هایی بر پایه کتاب های قدیمی که بر اساس تجربه و مشاهده دیگر علاقه مندان نوشته شده و بر پایه داده های علمی نیست.
    (یادداشت مترجم: کتاب مال ۲۰ سال پیش هست ببین اون کتابایی که نویسنده بهش اشاره میکنه چه عتیقه ایی هستند. احتمالا متعلق به سال 1970 باشند. هرچند که به هرحال دانش نگهداری از آکواریوم از اون تاریخ تا کنون تغییر زیادی نکرده...)

گیاهان آکواریومی که درباره شان تحقیق شده شامل آن هایی است که در برکه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها وجود دارند. بسیاری از گیاهان مانند Vallisneria، Hornwort و Cambomba برای علاقه مندان به آکواریوم آشناست اما با دیگر گیاهان مانند Pondweed یا Marine seagrass شاید آشنا نباشند. هرچند، گیاهان آکواریومی چه از تالاب ها و یا از اقیانوس ها باشند نیازهای اولیه و فیزیولوژی یکسانی دارند.

یادداشت مترجم:

در فصل نخست این کتاب نویسنده به سر فصل ها اشاره میکنه و توضیح مختصری درباره هر فصل از کتاب میده، ما که قصد چاپ کتاب رو نداریم و اون توضیحات تکرار مکررات هستش. پس تصمیم گرفتم اون قسمت ها رو ترجمه نکنم که صاف بریم برسیم به مطالب اصلی.
    ویرایش توسط DOOM : 07-31-2019 در ساعت 11:03 AM

گیاهان به عنوان تمیز کننده آب

گیاهان آکواریومی از ماهی ها در برابر سموم آمونیا، نیتریت و فلزات سنگین حفاظت می کنند. سه اصول زیر بنیان ایده گیاهان به عنوان تمیز کننده است:

1. گیاهان آکواریومی آماده جذب فلزات سنگین هستند.
    2. ماده هیومیک حاصل از بافت گیاهان تجزیه شده فلزات سنگین را سم زدایی می کند.
    3. گیاهان آکواریومی آماده جذب آمونیا و نیتریت هستند.

الف. فلزات سنگین

فلزات سنگین برای تمام موجودات سمی هستند. چه ریز مغذی های مورد نیاز مانند (زینک، مس، آهن، منگنز، نیکل) باشند یا آلوده کننده های محیطی مانند (آلومینیوم، سرب، مرکوری، کادمیوم...). جدول زیر فلزات سنگین را بر اساس سمی ترین برای چند ارگانیسم نشان میدهد که مرکوری و مس سمی ترین فلزات هستند.

11425xzfbd45.jpg

1. فلزات سنگین در آب شهری

کدام فلزات سنگین در آب شهری می تواند برای ماهی ما مشکل ایجاد کند؟ اگر استاندارد آب برای انسان ها و ماهی ها یکسان بود، آبی که برای نوشیدن استفاده میکنیم برای ماهی ها هم مناسب می بود. هرچند اینطور نیست، مخصوصا در مورد زینک و مس.

ابتدا، حد مجاز برای ماهی ها بسیار پایین تر از انسان هاست. برای مثال، مس برای ماهی ها باید ۶۵ بار و زینک ۵۰ بار کمتر باشد. دوم، مس و زینک برای انسان ها سمی به حساب نمی آیند، این استاندارد بر اساس دلایلی مانند بو و طعم بنا شده و از سمت دولت اجباری نیست. (یادداشت مترجم: شاید در ایران و یا در سال های اخیر این قانون تغییر کرده باشد...).
    این به این معنی است که آب آشامیدنی میتواند دارای مقدار قابل توجهی مس و یا زینک باشد که میتواند به ماهی صدمه بزند.

erhhd.jpg
    میزان سمی بودن فلزات سنگین برای انسان ها در مقایسه با ماهی ها

برخی روش های تصویه آب زینک و مس را حذف و آب را سبک می کنند، بدین ترتیب احتمال آلودگی آب شهری بعید به نظر می رسد. با این حال برای نمونه، در چند شهر (Bridgeport, Hawkstone, Norfolk, ...) در سال ۱۹۹۷ درصد خطرناکی از مس با غلظت 1.1 ppm تا 0.14 ppm گزارش شده. همچنین مشکلات یکی از علاقه مندان نگهداری از آکواریوم در ماساچوست با نوسان میزان غلظت مس در آب شهری از 0.5 ppm تا 2 ppm افزایش پیدا کرده.

آب های زیرزمینی مانند آب چاه نیز میتوانند دارای میزان آسیب رسانی از مس و زینک باشد. البته یک بررسی از چاه های آب آمریکا تغییرات بسیاری چه در میزان مس ( 0.01 تا 2.8 ppm) چه در زینک (0.1 تا 240 ppm) نشان داد. آلودگی اضافی در آب آشامیدنی میتواند از لوله انتقال آب آهنی نیز باشد. (یادداشت مترجم: این مشکل در سال های اخیر با استفاده از لوله PVC در ایران حل شده.)

۲. مکانیزم اثر سموم فلزات سنگین

بسیاری از فلزات سمی هسنتد، چرا که به مولکول های ارگانیک ارگانیسم ها پیوند می خورند. برای نمونه، مرکوری با گروه های sulphydryl (-SH) پیوند میخورد که تقریبا در تمام پروتیین ها موجود است، در نتیجه پروتیین و عملکرد سلولی آن ها را غیر فعال می کند.

مسمومیت فلزات هم در گیاهان و هم در انسان ها پیش می آید. مسمویت هنگامی اتفاق می افتد که سلول های اکسید شده بوسیله فلز، رادیکال های اکسیژن تولید میکنند که با تخریب DNA، پوسته و پروتیین باعث نابودی سلول ها می شود.

هرچند متداول ترین مکانیسم مسمویت از فلزات هنگامی اتفاق می افتد که در مولکول ها یک فلز بیگانه فلز دیگری را از محل مشخص پیوند خود جا به جا کرده و جایگزینش می شود. برای نمونه نیکل می تواند زینک را از محل پیوند خود در آنزیم Carbonic anhydrase جا به جا کرده و در در نتیجه آنزیم را غیرفعال کند. (بسیاری از آنزیم ها برای عملکرد نیاز دارند تا خود را به یک فلز مشخص پیوند دهند.)

جانشینی فلزات سنگین به جای کلسیم اغلب یکی از فاکتورهای اصلی مسمویت از فلزات است. پوسته تمامی سلول ها دارای دو لایه فوسفولیپیدی هستند که توسط کلسیم تثبیت می شوند. فلزات سنگین مهاجم می توانند جایگزین کلسیم مورد نیاز شده و به ساختار و پوسته سلول آسیب بزنند.
    (یادداشت مترجم: این بخش از حوزه دانش من خارج بود اما تا جایی که میشد تلاش کردم درست ترجمه کنم، با این حال بهتره که خودتون هم این بخش رو با نسخه اصلی مقایسه کنید.)

۳. مسمومیت فلزات در ماهی ها

با اینکه سطح بالایی از مسمویت فلزات سنگین میتواند باعث صدمات شدید بافت و مرگ ماهی شود، بیشتر آلودگی های جزیی است که باعث تاثیراتی مانند تغییر خلق و خو و نقص باروری می شوند. تغییر خلق و خو هنگامی اتفاق می افتد که فلزات سنگین در رهاسازی انتقال دهنده های عصبی و هورمون هایی که مسئول تولید سلول هستند اخلال ایجاد می کنند.

sdgsdgs.jpg
    ماهی پس از در معرض فلز سرب قرار گرفتن در شکار دافنی با مشکلاتی مواجه شده بود.

این فصل تموم نشده بقیه اش رو فردا ترجمه و اضافه میکنم.

من واقعا وقت نمیکنم ترجمه رو تموم کنم، هرموقع تونستم هرچقدر که شد رو ترجمه و اضافه می کنم...
    ویرایش توسط DOOM : 09-08-2019 در ساعت 10:23 AM

کلمات کلیدی این موضوع