صفحه 4 از 5 نخستنخست ... 2345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 41

نام
    رضا
    نقل قول نوشته اصلی توسط DOOM نمایش پست ها
    توپولوژی باک منظورت باک کانورتر هست که ولتاژ خروجی رو ثابت نگه میداره؟ و فرکانس منبع تغذیه منظورتون هست یا همون فرکانس PWM که رو Timer آی سی های Atmel هست؟ اگه منظورت اون فرکانس هست من نمیتونستم اون رو تغییر بدم چون PWM افتاده بود رو پینی که خود تایمر millis هستش و اگه تغییرش میدادم زمان بندی به هم میریخت. (نتیجه نداشتن دانش کافی قبل از شروع پروژه... باید یه پین دیگه واسه PWM انخاب میکردم).

به هر حال اینایی که شما میگی کلا از دانش من خارج هست، حتی اگه تیوریش رو بفهمم عملی کردنش کار من نیست. نهایت کاری که میتونم بکنم واسه حل این کاریه که همه انجام میدن. تهیه یه درایور آماده!
    هیچ کدوم از توپولوژی های سوئیچینگ لزوما ربطی به ولتاژ ندارند ! ، میتونن به هر شکلی طراحی بشن
    من نگفتم شما فرکانس رو تغییر بدید ، گفتم کاری که من انجام دادم اینجوری بود ... (به طور کلی و معمول توی توپولوژی های سوئیچینگ هر چی فرکانس بالاتر باشه ظرفیت خازن و سلف پایین تر هست (توی ریپل ولتاژ و جریان برابر))

- - - Updated - - -

نه نه، اول مشکل کابل رو بگم به هر حال من توی ۲تا سیم از اون سیم های کابل ۲۲۰ ولت رو مدام دارم، این یعنی نویز مداوم روی ماسفت.
    حالا خروجی ماسفت قبل از اینکه به کابل وصل و تستش کنم تنها به یک مقاومت و یک LED معمولی وصل بود، ولتاژ بدون پرش کم و زیاد میشد. از زمانی که به کابل وصل کردم (که هنوز هم خروجیش به همون led و مقاومت وصل هست) در حالی که توی ۲ تا از اون سیم ها ولتاژ 220 ولت بدون بار هست باز هم درست کارش انجام میده، اما گاهی میپره روی ۱۲ ولت (نور led به حداکثر میرسه) اما باز برمیگرده به حالت اول و کارش انجام/ادامه میده.
    مطمعنید اتفاق دیگه ای نیافته ؟! چیزی که دارید میگید خیلی عجیب و بعید هست
    من حدس میزنم میکرو داره ریست میشه

حالا اصلا فرض کنیم این ماسفت سالم، زمانی که خروجی ۲۲۰ ولت من توی حالت بی باری هست و ماسفت هم خاموش هست این نویز کابل که حاصل نه تنها ظرفیت خازنی بلکه خاصیت القایی هم هست، یه ولتاژ منفی 1.7V~ تو خروجی ماسفت نشون میده. این رو چیکارش کنم؟
    مهم نیست ، وقتی لود باشه این اختلاف از بین میره ، البته این ولتاژ نباید اینقدر باشه ، باید حداکثر -1.3 ولت باشه (با توجه به دیتاشیت irlz44)

- - - Updated - - -

هر چند کل کاری که دارید انجام میدین ، از پایه اشتباه هست (درایو کردن led به این شکل) ....

نقل قول نوشته اصلی توسط rn4j1m1 نمایش پست ها
    هیچ کدوم از توپولوژی های سوئیچینگ لزوما ربطی به ولتاژ ندارند ! ، میتونن به هر شکلی طراحی بشن
    من نگفتم شما فرکانس رو تغییر بدید ، گفتم کاری که من انجام دادم اینجوری بود ... (به طور کلی و معمول توی توپولوژی های سوئیچینگ هر چی فرکانس بالاتر باشه ظرفیت خازن و سلف پایین تر هست (توی ریپل ولتاژ و جریان برابر))

- - - Updated - - -

مطمعنید اتفاق دیگه ای نیافته ؟! چیزی که دارید میگید خیلی عجیب و بعید هست
    من حدس میزنم میکرو داره ریست میشه

مهم نیست ، وقتی لود باشه این اختلاف از بین میره ، البته این ولتاژ نباید اینقدر باشه ، باید حداکثر -1.3 ولت باشه (با توجه به دیتاشیت irlz44)

- - - Updated - - -

هر چند کل کاری که دارید انجام میدین ، از پایه اشتباه هست (درایو کردن led به این شکل) ....
    راستش من از اولشم قصدم این نبود که برای خودم دردسر درست کنم، میخواستم ساده و کم هزینه در بیاد و الان اینجایی که شروع کرده به دردسر شدن و پیچیدگیش افزایش پیدا کرده (ناخواسته) بهتر هست که یه راه دومی انتخاب کنم و طراحی رو عوض کنم.

با توجه به اینکه تهیه کابل شیلد دار برای من ممکن نیست، پیشنهاد شما چیه؟

این نویز رو نادیده بگیرم و مدار رو با یه درایور مخصوص LED ببندم یا اینکه کلا ماسفت و LED رو حذف کنم و یه رله جای ماسفت بزارم؟

باز طراحی

از اونجایی که داشتن ولتاژ DC و AC همزمان در یک کابل بدون شیلد برای مدار مشکل ایجاد میکرد مجبور شدم کل طراحی رو عوض کنم...

قسمت PWM مدار رو حذف کردم و با اینکار اندازه برد نصف شد، 75x50mm. کل برنامه اش رو هم از نو نوشتم و بهبود دادمش.

پیش از نصب ماژول ها
    v2-1.jpg

بعد از نصب ماژول ها
    v2-2.jpg

اینم ریز هزینه ها هستش:

۱. ماژول ساعت ۱۵۰۰۰ ت
    ۲. ماژول گیرنده رادیویی ۷۰۰۰ ت
    ۳. ریموت ۲۳۰۰۰ ت
    ۴. سنسور دما ۸۰۰۰ ت
    ۵. آی سی میکروکنترلر ۲۰۰۰۰ ت
    ۶. نمایشگر ۳۰۰۰۰ ت
    ۷. قطعات الکترونیکی (ترانزیستور، مقاومت...) ۲۰۰۰۰ ت
    ۸. رله ها ۱۵۰۰۰ ت
    ۹. مبدل و مدار تغذیه ۲۷۰۰۰ ت

جمعا ۱۶۵ تومن که با پول جعبه و کابل رندش کنیم ۲۰۰ تومن.

حالا اگه میخواستم همین رو به صورت صنعتی بخرم چند در میومد؟

ترموستات ۱۹۳۰۰۰ ت

ساعت فرمان ۱۴۷۰۰۰ ت

فلوتر ۱۲۰۰۰۰ ت

جمعا ۴۶۰۰۰۰ تومن، تازه مدل صنعتی امکانات کنترلر رو نداشت. مثلا همه اطلاعات رو یک نمایشگر واحد نشون بده یا با ریموت تنظیم و کنترل بشه و اندازه اش به این کوچیکی باشه و...

با اینکه من الان حدودا همین ۵۰۰ تومن رو خرج کردم اما این بخاطر بی تجربگی من بود و میشد با همین ۲۰۰ تومن کنترلر رو ساخت و جمع کرد.

باز برگشتم سر خونه اول، بزارمش تو جعبه بعد اگه عمری بود برم شیشه ها رو سفارش بدم...

مدیر بخش گیاهان آکواریومی

سلام

اکواریوم داری فقط همین کارهاش برای آدم میمونه . ابتکارات و دست به آچار شدن و پول زبون بسته را خرج کردن

بقیه اش بعد یه مدت تکراری میشه ... راستی اطلاعات آدم را هم در زمینه های مختلف یه مقدار تقویت میکنه .

از اونجایی که اطلاعات فروشندگان در حد صفره بنظرم اگر تونستید یه پکیج قابل عرضه به بازار ارائه بدین بد نباشه .

کسب درآمد و کمک به اقتصاد .

موفق باشید ./

نقل قول نوشته اصلی توسط phenom نمایش پست ها
    سلام

اکواریوم داری فقط همین کارهاش برای آدم میمونه . ابتکارات و دست به آچار شدن و پول زبون بسته را خرج کردن

بقیه اش بعد یه مدت تکراری میشه ... راستی اطلاعات آدم را هم در زمینه های مختلف یه مقدار تقویت میکنه .

از اونجایی که اطلاعات فروشندگان در حد صفره بنظرم اگر تونستید یه پکیج قابل عرضه به بازار ارائه بدین بد نباشه .

کسب درآمد و کمک به اقتصاد .

موفق باشید ./
    ممنون Phenom جان دقیقا همینطوره هست که میگی، درسته که شاید پولی هدر بره اما عوضش تجربه ایی بدست میاد که شاید کمتر جایی پیدا بشه...

راجب فروش این کنترلر هم راستش حین ساخت به ذهنم اومد که همچین کاری رو بکنم (چون واقعا به یه منبع درآمد کمکی نیاز دارم) اما با توجه به وضعیت اقتصادی نه من بودجه تولید انبوهش رو دارم و نه مردم توان خریدش رو، ایشالا مملکت ما هم اوضاعش درست بشه و هم جیب مردم پر پول.

من هدفم این بود که به دیگران که نه فقط به ماهی ها بلکه به حیوانات علاقه دارند ایده بدم تا تو این گرونی از نگهداری و مواظبت از حیوانات دلسرد نشن، بدونن که میشه با هزینه پایین زحمت نگهداری از حیوانات رو کمتر کرد. الان با همین کنترلر میشه مثلا محیط خزندگان رو هم مانیتور و کنترل کرد یا مثلا دستگاه جوجه کشی درست کرد و امثالهم...

اگر کسی بخواد یه همچین کنترلری بسازه من شخصا خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم. اگر هم به هر دلیلی مدل آماده این کنترلر برای کسی در این انجمن نیاز بود من میتونم به صورت سفارشی و تکی بر اساس نیاز اون شخص یکی با دستمزد پایین براش درست کنم.

باز طراحی - جاسازی در جعبه

این مداری که تو پست پیشین عکسش رو گذاشته بودم برای بار سوم از نو طراحی کردم. با حذف رله ها کوچک تر شد و تونستم تو یه جعبه خیلی کوچک تر جاش بدم، اندازه جعبه شد 8x11x5.

نسخه پیشین vs نسخه جدید
    v3-2.jpg

نرم افزار الان با اون ویدیویی که از عملکردش تو پست های اول گذاشتم خیلی فرق کرده.

v3-1.jpg

تغذیه مدار دیگه تو جعبه نیست و هر آداپتوری از ۶ تا ۲۴ ولت بهش وصل کنیم کار میکنه، اون سوکت تلفن برای ورودی سنسورهاست و اون پورت USB هم برای رله هاست. اصلا اشتباه من این بود که رله ها رو توی جعبه میزاشتم بعد مجبور میشدم که از تو کابل ۲۲۰ ولت رد کنم! الان فقط ۵ ولت از توی کابل USB رد میشه، راحت!

این که تموم شد بعدش میخوام استند رو درست کنم با قوطی آهنی 2x2. اون استندی هم که قبلا عکسش رو گذاشتم ارتفاعش ۷۰ سانت هست میخوام یکی دیگه درست کنم که حداقل یه متر ارتفاع داشته باشه که آدم مجبور نشه برای نگاه کردن ماهی ها دولا بشه... مثلا 50x50x100

هنوز تو فکر طراحی استند هستم هر موقع درستش کردم عکسش رو میزارم.
    ویرایش توسط DOOM : 09-18-2019 در ساعت 09:44 PM

بسیار عالی شده. خدا قوت آقا.
    یه پیشنهاد خواستم بدم. می تونید یه امکان برای زمان کود دهی روزانه و حتی زمان تعویض هفتگی آب اضافه کنید. مثلا با روشن شدن یه چراغ با رنگ سبز به نشانه زمان کود دهی که ما رو متوجه کنه باید کود بدیم و بعدش اون رو به صورت دستی (مثلا با فرش یه دکمه) خاموش کنیم. برای تعویض آب هم به همین شکل با چراغی به رنگ متفاوت.

نقل قول نوشته اصلی توسط dadashali نمایش پست ها
    بسیار عالی شده. خدا قوت آقا.
    یه پیشنهاد خواستم بدم. می تونید یه امکان برای زمان کود دهی روزانه و حتی زمان تعویض هفتگی آب اضافه کنید. مثلا با روشن شدن یه چراغ با رنگ سبز به نشانه زمان کود دهی که ما رو متوجه کنه باید کود بدیم و بعدش اون رو به صورت دستی (مثلا با فرش یه دکمه) خاموش کنیم. برای تعویض آب هم به همین شکل با چراغی به رنگ متفاوت.
    بله میشه اضافه کرد که تو روزهای معینی از هفته یا ساعت های معینی از روز بهتون هشدار بده خودتون دستی کود رو اضافه کنید و هم میشه اتوماتیک با پمپ های دوزینگ اینکار رو کرد. فکر کنم آقا رضا واسه آکواریوم آب شورش هم از پمپ دوزینگ استفاده کرده.

ابتدا این رو بگم که شما نمیتونید در حجم مدیا و یا نوع اون زیاده روی کنید. هرچی بیشتر مدیا تو سامپ باشه یعنی شما ظرفیت بالاتری دارین برای حذف سموم از آب اما این به این معنی نیست که تمام مدیا شما پر از باکتری های مفید میشه! حجم باکتری وابسته به مقدار مواد مغذی موجود در تانک هست.

یه توضیح مختصر هم درباره شیمی آب میدم که مربوط به DSB میشه اما توضیحات بیشتر تو انجمن هست برای مطالعه.

مدیا ۲ تا کار انجام میده Nitrification و Denitrification. روند نیتریفیکیشن تبدیل آمونیا به نیتریت و سپس به نیترات توسط باکتری های هوازی هست.
    روند دنیتریفیکیشن یا نیتریت زدایی تبدیل نیترات به گاز نیتروژن هست که در محیطی بدون اکسیژن Anoxic انجام میشه. مثل همون روند نیتریفیکیشن منتهی باکتری اینبار از کربن (هر ماده غذایی) تغذیه میکنه و نیترات رو به اصطلاح «تنفس» میکنه که محصولش میشه گاز نیتروژن. بدین ترتیب ما (باکتری ها) یک ماده سمی رو (آمونیا) تبدیل کردیم به گاز بی خطر.

پس برای روند تبدیل آمونیا به نیترات باید میحط مناسب و اکسیژن داری برای باکتری ها درست کنیم، انواع مدیا و روش ها برای این کار هست میتونید گوگل کنید و اون نوع از مدیا که مورد نظرتون هست رو انتخاب کنید. فقط به خاطر داشته باشید که حذف آمونیا از آب میتونه تمام اکسیژن موجود در آب رو مصرف کنه، برای بهره وری بهتر از مدیا حتما زیر مدیا باید سنگ هوا بزارید.

برای ایجاد محیط بی هوازی من میخوام از DSB استفاده کنم. DSB مخفف Deep Sand Bed به معنی بستر عمیق شنی هست.

تو بستر شنی تنها تبدیل نیترات به گاز نیتروژن انجام نمی گیره، یه سری باکتری هایی (Sulfate reducing bacteria) هستند که سولفات رو تبدیل به سولفید هیدروژن میکنند. سولفید هیدروژن بسیار سمی هست و میتونه تمام ماهی های آکواریوم رو در مدت زمان کوتاهی کله پا کنه، این همون دلیلی هست که خیلی ها رو از استفاده از DSB منصرف کرده. چیزی که اون ها نمی دونند این هست که میشه سولفید هیدروژن رو به راحتی به سولفات تبدیل کرد که برای ماهی ها بی خطر هست.

سولفید هیدروژن در نبود اکسیژن تشکیل میشه و در حضور اکسیژن هم به راحتی خنثی میشه! این یعنی تنها زمانی سولفید هیدروژن میتونه ماهی ها رو بکشه که اکسیژن کافی تو آب نباشه و حدس بزنین چی میشه، پیش از اینکه ماهی هاتون بخاطر وجود سولفید هیدروژن بمیرند از کمبود اکسیژن خواهند مرد! پس نیازی نیست که نگران سولفید هیدروژن باشید.

خب شاید این سوال پیش بیاد که «مگر نه اینکه ATS تمام مواد سمی (آمونیا، نیتریت و نیترات) رو از آب میگیره پس چه نیازی به استفاده از DSB هست؟» چون گیاهان (جلبک ها) انتخاب اولشون آمونیا هست یعنی اگر در آب همزمان آمونیا و نیترات باشه اول آمونیا رو جذب میکنند و از اونجایی که آمونیا مدام در تانک تولید میشه مقدار جذب نیترات توسط گیاهان بسیار کمتر هست به نسبت مقداری که آمونیا رو جذب میکنند. ATS به نظر شخصی من بیشتر برای جذب آمونیا و فلزات سنگین مفید هست. از این ها گذشته همونطور که در ابتدای این مطلب گفتم چیزی به نام زیاده روی در استفاده از مدیا وجود نداره.
    سلام از دیدن پروژه ات خوشحال شدم و ثبت نام کردم تو سایت بعد سال ها ...
    من فلاور نگهداری کردم چند سال
    بعد اک اب شور نگهداری کردم به مدت کم
    چون هزینه بر بود یا بهتر بگم هزینه تراشی میکردن فروشگاه ها .میرفتم ابو تست میکردم برا املاح وقتی بر میگشتم هزار تا دارو میدادن که قیمت زیادی داشت
    از طرح سامپت خوشم اومد
    و قراره یه تانک مخصوص دیسکس راه بندازم که سامپ داشته باشه
    من سیکل ازت رو خوندم و میدونم چی هست
    اما زیاد متوجه ats وdsb نشدم اگه زیاد وقتت رو نمیگیره از سیکل ازت تا ats و dsb
    رو به زبان ساده تر که ما ها از مواد سمی و شیمیایی داخل تانک سر در نمیاریم توضیح بدین چون میخوام منم استفاده کنم

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza.kh نمایش پست ها
    سلام از دیدن پروژه ات خوشحال شدم و ثبت نام کردم تو سایت بعد سال ها ...
    من فلاور نگهداری کردم چند سال
    بعد اک اب شور نگهداری کردم به مدت کم
    چون هزینه بر بود یا بهتر بگم هزینه تراشی میکردن فروشگاه ها .میرفتم ابو تست میکردم برا املاح وقتی بر میگشتم هزار تا دارو میدادن که قیمت زیادی داشت
    از طرح سامپت خوشم اومد
    و قراره یه تانک مخصوص دیسکس راه بندازم که سامپ داشته باشه
    من سیکل ازت رو خوندم و میدونم چی هست
    اما زیاد متوجه ats وdsb نشدم اگه زیاد وقتت رو نمیگیره از سیکل ازت تا ats و dsb
    رو به زبان ساده تر که ما ها از مواد سمی و شیمیایی داخل تانک سر در نمیاریم توضیح بدین چون میخوام منم استفاده کنم
    سلام، ببخشید دیر جواب دادم. همش تقصیر این آقا رضاست ما رو گرفتار کرده

هیچوقت به حرف فروشنده گوش نکن، اینا آدمای بی رحمی هستن که نه دلشون برای ماهی ها میسوزه نه برای جیب شما. اینا به ماهی به چشم کالا نگاه میکنن و معمولا هم بی سواد هستند.
    هر مشکلی ماهی شما پیدا کرد علایمش رو یا به دامپزشک بگو یا اینجا تو انجمن بپرس. اینجا افراد با تجربه زیاد هست و گوگل هم که میتونه کمکت کنه.

به زبان ساده زمانی که مدفوع ماهی در حال تجزیه هست سمومی از این تجزیه حاصل میشه که برای ماهی مضر و کشنده هست، استفاده از این روش ها کمک میکنه که این سموم رو از آب حذف و یا به ترکیب بی خطر برای ماهی ها تبدیل کنیم.

ATS مخفف Algae Turf Scrubber یه بستری هست برای رشد جلبک. مواد غذایی و نور باعث رشد جلبک میشه و شما خواه ناخواه بلاخره در یه مقطعی با رشد جلبک روبرو میشی.
    پس بهتر هست ما یه محیطی رو برای رشد جلبک درست کنیم که هم از شر جلبک در تانک اصلی راحت بشیم و هم از مزایای وجود جلبک استفاده اش رو ببریم.
    در این محیط باید جریان آب متوسط به بالا باشه و نور کافی برای رشد جلبک هم وجود داشته باشه. برای ساخت ATS هم میتونین توی این انجمن بگردین و هم توی گوگل این واژه رو جستجو کنید: DIY aquarium ATS

DSB مخفف Deep San Bed هست، در بستر شنی ما محیطی برای باکتری های بی هوازی درست می کنیم. یه روش ساختش که خیلی هم محبوب هست نوع به اصطلاح Remote بستر شنی هست. یه سطل ۲۰ لیتری رو پر ماسه میکنن (ماسه نباید آهکی باشه) و آب رو از روی سطح این بستر ایجاد شده رد میکنن:

عکس

روش های دیگه هم هست که میتونی از گوگل پیدا کنی.

من پیشنهاد میکنم تاپیک آکواریوم خودت رو بزنی و ایده و سوالاتت رو اونجا بپرسی، اساتید حتما بهتر از من راهنماییت می کنن.
    ویرایش توسط DOOM : 04-22-2020 در ساعت 10:30 AM

صفحه 4 از 5 نخستنخست ... 2345 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع