صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 41

نام
    رضا
    نقل قول نوشته اصلی توسط DOOM نمایش پست ها
    اون کابلی که استفاده کرده بودم به خاطر دلایل نامعلوم و تخیلی که به مخیله آدم هم نمیرسه وقتی تو ۲ تا سیم ۲۲۰ ولت هست تو همه سیم ها هم حداقل یه ۶۰ ولتی نشتی میده! کل قطعات رو از هم جدا کردم تا فهمیدم دلیلش کابل هست. اون ولتاژ ناخواسته زد ماسفت لاجیکم که کمیاب هم هست سوزوند!

احتمالا کابل چون شیلد نداره نویز میندازه رو این یکی سیم ها یا چه میدونم چه مرگش شده!

فعلا پروژه تعطیل هست تا بگردم کابل مناسب پیدا کنم و اون ماسفت رو هم عوض کنم...
    کدوم کابل ، بیشتر توضیح بدید
    ماسفت لاجیک لول هم خیلی کمیاب نیست هاااا
    این ماسفت برای چی داره استفاده میشه و دقیقا از چه ماسفتی استفاده کردید ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط rn4j1m1 نمایش پست ها
    کدوم کابل ، بیشتر توضیح بدید
    ماسفت لاجیک لول هم خیلی کمیاب نیست هاااا
    این ماسفت برای چی داره استفاده میشه و دقیقا از چه ماسفتی استفاده کردید ؟
    سلام، آقا رضا اصلا دلسردم کرد این مشکل...

این کابل که خروجی رله و ماسفتم بود:

13123.jpg

بعد از کلی تحقیق متوجه شدم که ظرفیت خازنی و القایی سیم ها توی کابل کنار هم بالاست، این باعث ولتاژ سرگردان تو سیم های دیگه تو همون کابل میشه. ولتاژ سرگردان رو میشه نادیده گرفت چون وقتی به مصرف کننده وصل باشه ولتاژ تو سیم های دیگه صفر میشه.

مشکل اینجاست که ۲ تا از سیم ها قرار هست که حامل ۱۲ ولت جریان مستقیم باشند و اون سیم ها یکیش به خروجی ماسفت وصل هست (منفی) و اون یکی به هم به مثبت ۱۲ ولت. حالا وقتی که خروجی رله ها به هیچ مصرف کننده ایی وصل نیست اون ولتاژ سرگردان روی ماسفت نویز میدازه باعث میشه حتی زمانی که ماسفت خاموش هست تو خروجیش منفی ۱.۷ ولت ولتاژ باشه. یعنی اونقدری که یک LED رو روشن کنه!

سرت رو درد نیارم اشتباه من اینجا بود که جریان مستقیم و متناوب رو از توی یک کابل گذروندم.

ماسفت هم IRLZ44N هست برای کنترل نور تانک، اینجا تو شهر ما نیست یکی ۲ تا سایت دارنش که اونم باید سفارش بدم بیارن.

کلا باید یه باز طراحی کنم این رو از اول که درایور نور تانک با خود میکرو کنترلر تو یه جعبه نباشه تا بتونم سیمش رو جداگانه بکشم و این یعنی کلی دوباره کاری...
    یا اینکه کابل شیلد دار پیدا کنم که اونم فکر نکنم ارزون در بیاد.
    ویرایش توسط DOOM : 08-20-2019 در ساعت 04:37 PM

نام
    رضا
    سلام، آقا رضا اصلا دلسردم کرد این مشکل...

این کابل که خروجی رله و ماسفتم بود:

13123.jpg

بعد از کلی تحقیق متوجه شدم که ظرفیت خازنی سیم ها توی کابل کنار هم بالاست، این باعث ولتاژ سرگردان یا القایی تو سیم های دیگه تو همون کابل میشه. ولتاژ سرگردان رو میشه نادیده گرفت چون وقتی به مصرف کننده وصل باشه ولتاژ تو سیم های دیگه صفر میشه.

مشکل اینجاست که ۲ تا از سیم ها قرار هست که حامل ۱۲ ولت جریان مستقیم باشند و اون سیم ها یکیش به خروجی ماسفت وصل هست (منفی) و اون یکی به هم به مثبت ۱۲ ولت. حالا وقتی که خروجی رله ها به هیچ مصرف کننده ایی وصل نیست اون ولتاژ سرگردان روی ماسفت نویز میدازه باعث میشه حتی زمانی که ماسفت خاموش هست تو خروجیش منفی ۱.۷ ولت ولتاژ باشه. یعنی اونقدری که یک LED رو روشن کنه!

سرت رو درد نیارم اشتباه من اینجا بود که جریان مستقیم و متناوب رو از توی یک کابل گذروندم.

ماسفت هم IRLZ44N هست برای کنترل نور تانک، اینجا تو شهر ما نیست یکی ۲ تا سایت دارنش که اونم باید سفارش بدم بیارن.

کلا باید یه باز طراحی کنم این رو از اول که درایور نور تانک با خود میکرو کنترلر تو یه جعبه نباشه تا بتونم سیمش رو جداگانه بکشم و این یعنی کلی دوباره کاری...
    برخی از حرفهاتون از نظر الکترونیک کلا معنی نداره ، اما این طبیعی هست ، توی کابل عادی قطعا عبور جریان ac از توی برخی رشته ها باعث ایجاد اختلاف پتانسیل توی سایر رشته ها میشه
    با توجه به شرایط ممکنه استفاده از کابل شیلددار مشکل شما رو حل کنه (شیلد به gnd مدار وصل بشه)
    داخل irfl44 یه دیود شاتکی معکوس هست و اصولا نبایه به خاطر این قضیه بسوزه

شماتیک اون قسمت از مدارتون رو بذارید ببینم چه کردید

- - - Updated - - -

درایو کردن led هم بدون فیدبک گرفتن از جریان به طور کلی کار درستی نیست

برخی از حرفهاتون از نظر الکترونیک کلا معنی نداره.

If you take two parallel conductors with an insulator between, you get a capacitor. Ordinary cable may have a capacitance of only a few picofarads per metre. This is very small, but with an AC voltage and a digital multimeter with a very high input resistance, it is enough to show a stray voltage on any un-connected cores of the cable.

If you were to try connecting a load across the two unconnected cores, the voltage would collapse to almost zero.

اینم شماتیک:
    2019-08-20_16-50-58.jpg

IRF نیست IRL هست که گیتش با 5 ولت هم فعال میشه...

نسوخته احساس میکنم یه حالت نیم سوز داره، مقدار analogWrite رو که افزایش میدم انگار میپره مثلا میره رو ۱۲ ولت برمیگرده باز مثلا رو ۲.۲ ولت نرمال افزایش میده باز میپره بالا به ۱۲ ولت. ولی به ندرت اینجوری میشه.

این فیدبک گرفتن از جریان چیه؟ لطفا بیشتر توضیح میدی؟
    ویرایش توسط DOOM : 08-20-2019 در ساعت 05:38 PM

نام
    رضا
    IRF نیست IRL هست که گیتش با 5 ولت هم فعال میشه...

نسوخته احساس میکنم یه حالت نیم سوز داره، مقدار analogWrite رو که افزایش میدم انگار میپره مثلا میره رو ۱۲ ولت برمیگرده باز مثلا رو ۲.۲ ولت نرمال افزایش میده باز میپره بالا به ۱۲ ولت. ولی به ندرت اینجوری میشه.

این فیدبک گرفتن از جریان چیه؟ لطفا بیشتر توضیح میدی؟

من هم میدونم irlz44 بود ، اشتباه شد و irfl نوشته شد ...
    وقتی ولتاژ خروجی رو اندازه میگیرید ، اصلا load ــی روی خروجی وجود داره ؟!
    led ها وقتی گرم میشن جریانی که ازشون عبور میکنه (توی ولتاژ ثابت) افزایش پیدا میکنه ، به همین دلیل برای درایو کردن led شما نیاز به منبع cc دارید ، حالا اگه قرار هست dimmable باشه ، باید جریان رو کاهش بدید و ولتاژ با توجه به جریان مد نظر تغییر کنه
    led هاتون دقیقا چی هستند و چه طور به هم وصل شدند ؟

من هم میدونم irlz44 بود ، اشتباه شد و irfl نوشته شد ...
    وقتی ولتاژ خروجی رو اندازه میگیرید ، اصلا load ــی روی خروجی وجود داره ؟!
    led ها وقتی گرم میشن جریانی که ازشون عبور میکنه (توی ولتاژ ثابت) افزایش پیدا میکنه ، به همین دلیل برای درایو کردن led شما نیاز به منبع cc دارید ، حالا اگه قرار هست dimmable باشه ، باید جریان رو کاهش بدید و ولتاژ با توجه به جریان مد نظر تغییر کنه
    led هاتون دقیقا چی هستند و چه طور به هم وصل شدند ؟
    تو حالت بی باری اون ولتاژ هست.

آخ آخ اینکه جریان عبوری با افزایش دما افزایش پیدا میکنه اصلا به ذهنم هم نرسیده بود! اما این افزایش چقدر هست؟ یعنی مثلا اگه تمام LEDهای توی مدار در حالت عادی ۲ آمپر بکشن و زمانی که داغ شدن فرضا ۳ آمپر در حالی که تغذیه ما میتونه تا ۴ آمپر رو پشتیبانی بکنه میتونه مشکلی ایجاد کنه؟ حالا اینکه با استفاده از فن چقدر میتونیم اون افزایش دما رو کنترل کنیم به کنار...

من یه منبع تغذیه سویچینگ دارم ۱۲ ولت ۴ آمپر، خروجی این وصل به ورودی ماسفت هست که قرار بود نور تانک آروم روشن و خاموش بکنه اما dimmable واقعی نیست که دستی نور رو کم و زیاد بکنم خودش سر ساعت اینکار رو انجام میده...
    LED هارو هنوز نخریدم اما چون گیاه نگه نمیدارم گمون کنم ۱۵ وات کافی باشه حتی اگه مثلا یه گلدون بزارم تو تانک چون ارتفاع تانک هم ۳۰ سانت قرار هست باشه تقریبا.
    ۱۵ وات مثلا ۵ تا ۳ وات سفید یخی که سری موازی ببندمشون؟ میخوام نور رو یجوری بزارم که تو تانک نقطه تاریک هم باشه نمیخوام کل تانک رو روشن کنم.

امروز رفتم کل دهاتمون رو زیر رو کردم کابل شیلد دار نیست که نیست، میگن چون استفاده ایی نداره کسی هم نمیاره و باید از تهران سفارش بدی. آخه کی از تهران واسه من ۲ متر کابل میخره میفرسته؟
    دارم کم کم به این نتیجه میرسم که قید استفاده از LED رو بزنم. من که تانک گیاهی درست نمیکنم. اینجوری هم مشکل کابل حل میشه هم هزینه ایی برای LED نمیدم هم میتونم یه تو یه جعبه حتی کوچک تر از اینی که هست میکرکنترلر رو جا بدم.
    نمیدونم فعلا که اصلا موندم چیکار کنم...

در ضمن آقا رضا دمت گرم میای راهنمایی میدی.
    ویرایش توسط DOOM : 08-21-2019 در ساعت 12:38 AM

نام
    رضا
    تو حالت بی باری اون ولتاژ هست.

بدون لود که توی خروجی ماسفت نمیتونید ولتاژ درست رو اندازه گیری کنید !!
    شاید اصلا ماسفت شما کلا مشکلی نداشته باشه
    یه مقاومت یک کیلو جای led وصل کنید و مجددا ولتاژ رو اندازه بگیرید (هرچند توی لود بالاتر ولتاژ بیشتر کاهش پیدا میکنه)
    (سریع اینکار رو انجام بدید چون ، مقاومت 1k سرخ میشه با این جریان !)

آخ آخ اینکه جریان عبوری با افزایش دما افزایش پیدا میکنه اصلا به ذهنم هم نرسیده بود! اما این افزایش چقدر هست؟ یعنی مثلا اگه تمام LEDهای توی مدار در حالت عادی ۲ آمپر بکشن و زمانی که داغ شدن فرضا ۳ آمپر در حالی که تغذیه ما میتونه تا ۴ آمپر رو پشتیبانی بکنه میتونه مشکلی ایجاد کنه؟ حالا اینکه با استفاده از فن چقدر میتونیم اون افزایش دما رو کنترل کنیم به کنار...
    این افزایش اینقدری هست که کلا تمام درایور های led منبع cc هستند ! چون در غیر این صورت led میسوزه یا توی بهترین حالت عمرش شدیدا کاهش پیدا میکنه

من یه منبع تغذیه سویچینگ دارم ۱۲ ولت ۴ آمپر، خروجی این وصل به ورودی ماسفت هست که قرار بود نور تانک آروم روشن و خاموش بکنه اما dimmable واقعی نیست که دستی نور رو کم و زیاد بکنم خودش سر ساعت اینکار رو انجام میده...
    LED هارو هنوز نخریدم اما چون گیاه نگه نمیدارم گمون کنم ۱۵ وات کافی باشه حتی اگه مثلا یه گلدون بزارم تو تانک چون ارتفاع تانک هم ۳۰ سانت قرار هست باشه تقریبا.
    ۱۵ وات مثلا ۵ تا ۳ وات سفید یخی که سری موازی ببندمشون؟ میخوام نور رو یجوری بزارم که تو تانک نقطه تاریک هم باشه نمیخوام کل تانک رو روشن کنم.
    dimmable لزوما به این معنی نیست که با دست تغییر کنه
    درایور led های تانک خودم هم با avr هست ، اما به شکلی درست ! (توپولوژی buck با فرکانس 10khz (اگه درست یادم باشه))

مبانی اولیه قضیه اونقدر ها پیچیده نیست ، اگه به الکترونیک علاقمند هستید ...

بدون لود که توی خروجی ماسفت نمیتونید ولتاژ درست رو اندازه گیری کنید !!
    نه منظورم اون ولتاژ سرگردان توی کابل بود که تو بی باری هستش، ولتاژ ماسفت ولی حتی اگر مثلا به یک LED با یک مقاومت ۱کیلو اهم وصل باشه باز هم زمانی که خاموش/low هست باز هم اون ولتاژ منفی ~1.7V رو داره، یعنی اون LED با نور خیلی خیلی کم روشن میمونه.

توپولوژی باک منظورت باک کانورتر هست که ولتاژ خروجی رو ثابت نگه میداره؟ و فرکانس منبع تغذیه منظورتون هست یا همون فرکانس PWM که رو Timer آی سی های Atmel هست؟ اگه منظورت اون فرکانس هست من نمیتونستم اون رو تغییر بدم چون PWM افتاده بود رو پینی که خود تایمر millis هستش و اگه تغییرش میدادم زمان بندی به هم میریخت. (نتیجه نداشتن دانش کافی قبل از شروع پروژه... باید یه پین دیگه واسه PWM انخاب میکردم).

به هر حال اینایی که شما میگی کلا از دانش من خارج هست، حتی اگه تیوریش رو بفهمم عملی کردنش کار من نیست. نهایت کاری که میتونم بکنم واسه حل این کاریه که همه انجام میدن. تهیه یه درایور آماده!

نام
    رضا
    نه منظورم اون ولتاژ سرگردان توی کابل بود که تو بی باری هستش، ولتاژ ماسفت ولی حتی اگر مثلا به یک LED با یک مقاومت ۱کیلو اهم وصل باشه باز هم زمانی که خاموش/low هست باز هم اون ولتاژ منفی ~1.7V رو داره، یعنی اون LED با نور خیلی خیلی کم روشن میمونه.
    کاری به کابل ایناها ندارم
    شما گفتید فکر میکنید ماسفت سوخته چون داره اون اتفاق میافته
    من گفتم اندازه گیری ولتاژ اینجوری اشتباه هست و ....

led های شما هم با 1.7 ولت روشن نخواهد شد ، دلیل این که من گفتم صحبت های شما بی معنی هست همین قضیه ، اون ولتاژی که اندازه میگیرید ، به محض این که کوچیکترین لود ــی روش باشه ، تقریبا 0 خواهد شد (اگه دلیل ظرفیت خازنی سیم باشه)

- - - Updated - - -

در ضمن من نگفتم مقاومت رو با led ها سری کنید
    شما الان کلا led ندارید و هیچ باری روی خروجی پایه های led که دارید ولتاژ رو اندازه میگیرید نیست ، گفتم به جای led ها یه مقاومت بذارید برای اندازه گیری ولتاژ (چون بدون بار نمیتونید ولتاژ رو اندازه بگیرید و احتمالا کلا 12 ولت خواهد بود)

کاری به کابل ایناها ندارم
    شما گفتید فکر میکنید ماسفت سوخته چون داره اون اتفاق میافته
    من گفتم اندازه گیری ولتاژ اینجوری اشتباه هست و ....

led های شما هم با 1.7 ولت روشن نخواهد شد ، دلیل این که من گفتم صحبت های شما بی معنی هست همین قضیه ، اون ولتاژی که اندازه میگیرید ، به محض این که کوچیکترین لود ــی روش باشه ، تقریبا 0 خواهد شد (اگه دلیل ظرفیت خازنی سیم باشه)

در ضمن من نگفتم مقاومت رو با led ها سری کنید
    شما الان کلا led ندارید و هیچ باری روی خروجی پایه های led که دارید ولتاژ رو اندازه میگیرید نیست ، گفتم به جای led ها یه مقاومت بذارید برای اندازه گیری ولتاژ (چون بدون بار نمیتونید ولتاژ رو اندازه بگیرید و احتمالا کلا 12 ولت خواهد بود)
    نه نه، اول مشکل کابل رو بگم به هر حال من توی ۲تا سیم از اون سیم های کابل ۲۲۰ ولت رو مدام دارم، این یعنی نویز مداوم روی ماسفت.
    حالا خروجی ماسفت قبل از اینکه به کابل وصل و تستش کنم تنها به یک مقاومت و یک LED معمولی وصل بود، ولتاژ بدون پرش کم و زیاد میشد. از زمانی که به کابل وصل کردم (که هنوز هم خروجیش به همون led و مقاومت وصل هست) در حالی که توی ۲ تا از اون سیم ها ولتاژ 220 ولت بدون بار هست باز هم درست کارش انجام میده، اما گاهی میپره روی ۱۲ ولت (نور led به حداکثر میرسه) اما باز برمیگرده به حالت اول و کارش انجام/ادامه میده.

حالا اصلا فرض کنیم این ماسفت سالم، زمانی که خروجی ۲۲۰ ولت من توی حالت بی باری هست و ماسفت هم خاموش هست این نویز کابل که حاصل نه تنها ظرفیت خازنی بلکه خاصیت القایی هم هست، یه ولتاژ منفی 1.7V~ تو خروجی ماسفت نشون میده. این رو چیکارش کنم؟

یا سیم شیلد دار میخواد یا کلا باید قید LED رو بزنم...
    ویرایش توسط DOOM : 08-21-2019 در ساعت 02:18 AM

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع