سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
بعد از غیبت طولانی در سایت امروز گفتم بیام سری به سایت بزنم .
تانک گیاهی بزرگترم کاملا از بین رفته بود . بستر بیشتر از 2 ساله که تعویض نشده . نور هم که هیچ وقت درست و حسابی نبود و اونی هم که بود از دو تا یکیش سوخته بود .:)

این شد که گفتم برم نواب یه سر بزنم ببینم وضعیت بستر های آماده و نور های پلنت چطور هست . که واقعا با دیدن قیمت ها شوکه شدم و منصرف شدم . این شد که شروع کردم به جستجو در نت برای ساخت بستر های دستساز نور و غیره ....

مطالب زیاد بود ولی از بین همه در فورمهای خارجی اسم خانم دینا والاشتاد ( دکترای بیولوژی و زمینشناسی) و کتاب مشهورشون نظر من رو بیشتر جلب کرد . متاسفانه نتونستم به کتاب ایشون دسترسی پیدا کنم . ولی از لابلای صحبت ها در فوروم های مختلف متوجه برخی نکات در کتاب ایشون شدم که خواستم در این تاپیک با دوستان به اشتراک بگذارم.

خانم والاشتاد در کل اعتقاد داره که میشه بدون هزینه های هنگفت هم یک تانک گیاهی زیبا داشت . آکواریوم بیولوزیک

مثلا ایشون از فیلتر استفاده نمیکنه . میگه فیلترهای بیولوزیک در تضاد با گیاهان عمل میکنند . میگه در صورت امکان از نور طبیعی خورشید که به صورت مستقیم به تانک نتابه استفاده کنید . برای بستر پیشنهاد میکنه از خاک جنگلی یا باغچه که هیچ گونه کودی نداشته باشه استفاده کنید . از گیاهانی که سریع رشد میکنند و خودشون رو سریع به سطح آب میرسونند و از اب بیرون میزنند و یا در سطح شناور هستند استفاده کنید . از این طریق گیاه ها دسترسی به co2 پیدا میکنند . از کود های مایع هم استفاده نمیکنند .

در لینک پایین یک تانک گیاهی آلمانی رو که به این روش دست شده رو بعد از 9 ماه میبینید

Das Walstad Aquarium - sch"one Pflanzen ohne D"ungung, ohne CO2, ohne Filter. Ausf"uhrliches Update - YouTube

لینک بعدی همون تانک در حین آبگیری و کاشت گیاه هست

Bepflanztes 54l Aquarium ohne CO2 & D"ungung nach Diana Walstad einrichten - YouTube

لینک بعدی در رابطه با خود خانم والشتاد هست

diana walstad - Google-Suche

البته در تانک بالا این آقا میگه که چون مطمين نبوده که خاک حاوی کود هست یا نه از خاکی که برای استفاده در برکه های مصنوعی عرضه میشه استفاده کرده که در این خاک مقدار کمی خاک رس هم وجود داره . طبق کتاب خانم والاشتاد گیاهان همون موقعه میتونند به تانک اضافه بشن .

من هم چند وقت پیش رفتم بازار گل که ببینم چه خاکی میتونم تهیه کنم . متاسفانه همه با کود مخلوط بودند .میخواستم برگردم برم که امدم بیرون دیدم قسمت بیرون جایی که خاک گلدونها رو عوض کرده بودند در کنار چند تا گلدون شکسته مقداری خاک ریخته که به نظر میومد کاملا معدنی شده بود. خاک کاملا گوله گوله ریز شده بود و اصلا بو نداشت . به خاطر بارندگی های زیاد امسال و آفتاب های بهاری بعد از ان خاک بصورت طبیعی معدنی شده بود . همون خاک رو برداشتم . بعدش رفتم تو دوباره و خاک اماده کاشت گیلدا و کمی خاک رس هم تهیه کردم . خانم والشتاد جایی گفته بود که برای گیاهانی که آهسته رشد میکنند میتونید از خاک گلدان هم استفاده کنید .

خلاصه امدم خونه یه تانک 4-5 لیتری کوچیک داشتم که برای این تست باید جواب میداد . به خاک معمولی 2 تا مشت خاک گلدون و مقدار کمی خاک رس اضافه کردم و با هم مخلوط کردم .بعو کمی خیسش کردم که شکل گل در بیاد . بعد ریختم کف تانک و 2-3 سانت شن خاویاری ریختم روش و با اب تصویه پر کردم و گیاه ها رو کاشتم توش . 4 تا ماهی زبرا و 3 تا گوپی هم گذاشتم توی تانک . در کمال تعجب آب اصلا کدر یا زرد نشد .

1.jpg

این عکس چند ساعت بعد از آبگیری هست . روز 5 اردیبهشت

تانک تا 2 روز پیش نور نداشت . تانک نزیک پنجره هست و غیر مستقیم نور میگیره . 2 روز پیش یه نور ال ای دی معمولی از الکتریکی خریدم 20 تومن . الان روی شیشه از اون قسمت که نور خورشید میتابید خیلی کم جلبک رو شیشه داشتم . گیا ه ها همه برگ جدید زدن بجز اون قرمزه سمت چپ تانک

2.jpg

این عکس ها مال دیشب هست .

3.jpg

4.jpg

6.jpg
در اوج ناباوری دیشب دیدم گیاه ها اکثرا به همراه هل جلبکها دارند فتوسنتز میکنند بدون Co2 نور و بستر حرفه ای

7.jpg

این کتاب خانم واللشتاد هست
buch-diana walstad.jpg

من چند وقت دیگه نتیجه این تانک رو براتون مینویسم و عکس میزارم . اگر دوستان دیگری هم علاقه دارند به همین روش یه تانک گیاهیی رو آزمایش کنند و ممنون میشم در همین تاپیک از تجربیاتشون به ما بگن . اگر عکس هم که بزارید عالی میشه .
ممنون از همه دوستان .

ارادت

پی اس : 2 تا از گوپی ها زاد و ولد کردند . یکیشون هم امروز فردا احتملا دوباره زاد و ولد میکنه . دو تا گوپی ها به تانک بزرگتر منتقل شدند . بچه هاشون در همین تانک هنوز هستند و همگی در سلامت کامل به سر میبرند