صفحه 4 از 6 نخستنخست ... 23456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 57

نام
    mojtaba
    نقل قول نوشته اصلی توسط omidmohebbi نمایش پست ها
    ارادتمند حضرتعالی هستیم. متاسفانه در زمینه پلنت در آغاز راه دشوار اما دوست داشتنیش هستم.
    و به لطف راهنمایی دوستان متخصص در فوروم داریم کسب تجربه میکنیم.
    اگر بی ادبی و جسارت نباشه چون بنده عکاس طبیعت هم هستم و گاها تصویر برداری هم میکنم از کلیه مراحل ستاپ و راه اندازی که حدودا 21 روز طول کشیده تصویر گرفتم و در حال ادیت هستم انشالله به محض آماده شدن آپلود میکنم تا هم دوستان مراحل کار بنده تازه کار و مشاهده کنند و هم راهنمایی فرموده و ایراداتم رو گوشزد بفرمائید.
    پایدار باشید
    بسیار عالی که عکاسی هم میکنین
    مشتاقانه منتظر عکسا هستم
    چـــون خــیانت در رفاقــت در وجــود مرد نیسـت

هرکه خائن شد به دوستان ، درحقیقت مرد نیست

سلام و خسته نباشید به همه من تازه عضو شدم و دوتا سوال داشتم اولی اینکه کپک که روی بذر چمن میزنه چه شکلیه و چطوری از بین میره دومی اینکه چمن کوبایی بعد از حرص به حالت قبل خود بر می گرده ؟

نام
    امید محبی
    نقل قول نوشته اصلی توسط Amirreza80 نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید به همه من تازه عضو شدم و دوتا سوال داشتم اولی اینکه کپک که روی بذر چمن میزنه چه شکلیه و چطوری از بین میره دومی اینکه چمن کوبایی بعد از حرص به حالت قبل خود بر می گرده ؟
    سلام عرض ادب و خوش آمد گویی
    در مورد بذرها من خیلی روشها و بذرها رو تست کردم و در نهایت یک نمونه بذر که از خارج از کشور تهیه کردم بهترین نتیجه رو داد.
    اون کپک ها اگر منظور اونهایی که سفید و شکل تارعنکبوت هستند منظورتون باشه به دلیل آبیاری و رطوبت زیاد ایجاد میشن که در صورت استفاده از مه ساز دیگه به این مشکل برنخواهید خورد.
    در خصوص چمن کوبایی من چون تست نکردم تجربه ندارم. اما ماهیت چمن هایی که من کاشتم به شکلیه که دوبرگ و یک ساقه هستند و در هنگام رشید به سمت بالا مجددا برگهای جدید رشد میکنند و اگر درست هرس بشن میشه مانند حالت قبل نگهشون داشت.
    البته خوب کاشتن چمن و بذر اون مخالفین و موافقین زیادی داره و هر کدوم هم استدلالهای خودشون رو دارند. که مال بحث نیست.
    اما تا حالا که بنده حدودا 3 هقته س از آبگیریم میگذره هنوز به مشکلی برنخوردم و رشدشون هم عالی بوده .
    باید دید بعدا چی پیش خواهد آمد.
    در خصوص هرس کردن هم زمانش که رسید حتما فیلم میگیرم شاید به دردتون خورد.
    60 cm plant tank- sobo led 60 10000k- 2kg co2 Capsule
    - Diffuser -

سلام به همه دوستان
    خصوصا آقای محبی که واقعا انرژی گذاشتند برای فروم و توضیحات و تصاویر بسیار خوبی داده اند.
    این اولین پست من در فروم هست. تمام این موضوع رو نشستم و ریز ریز خوندم. چندتا نکته بنظر میاد که بابت تجربه یک فرد مبتدی خدمت دوستان و اساتید بگم.

آکواریومی که من خریدم دست دوم بود. برای همین تمام موارد آن را بسیار عالی شستم. شن های سنگی رو هم جوشاندم. یک اشتباه بسیار بسیار بد کردم و آن این بود که تنها به شستن چوب های آبنوس اقدام کردم. بلکه باید اونها رو می جوشوندم

بذر را تهیه کردم و مانند روش کاشت اولیه آقای محبی، کاشتم.
    سرعت رشد بسیار عالی بود
    در روز چهارم کاشت، متوجه کپک روی چوب ها شدم. که یکی از عللش نجوشاندن اون چوب ها بود.
    علل دیگر هم از این قرار بود: گرمای محیط، آب کردن آکواریوم تا سطح بستر، رطوبت بیش از حد.
    یکی از دوستان اینکاره بهم گفت که خراب کردی، همه چیز را در بیار و از اول شروع کن. من که رشد بذر ها رو میدیدم دلم نیومد.
    دوست دیگری گفت آبگیری کنی حل میشه. من هم روش دوم رو انتخاب کردم. البته مقداری ماده ضد قارچ با مسواک به چوب ها زدم. باتوجه به دکور حساس و محکم نبودن کامل چوب ها، تمام قسمت ها را نتوانستم بزنم و مقداری کپک ماند. بعد از حدود ۱۰ روز آبگیری کردم. قبل آبگیری مجدد دقت کردم و دیدم مکان هایی که ضد قارچ زدم، دیگر سفید و کپکی نیست.
    پس از آبگیری قسمت هایی که همچنان قارچ داشت را دقت کردم. آکواریوم بشدت زیبا شده بود و فرشی از چمن ریز داشتم.
    الان که دارم این پست رو می نویسم نزدیک یکماه می گذرد و دیگر اون زیبایی وجود ندارد. کلا توی همین چند روز گذشته ناگهان انگار چمن ها شروع به نابودی کردند.
    قسمت های قارچ دار، پس از آبگیری و چند روز بعد از آن، شبیه به یک هاله ژله ای سفید در آمدند و فقط روی قسمت های دور از دست چوب ها بودند. امروز که دارم مینویسم ریشه اکثر چمن ها پوشیده از این هاله شده و فرش چمن زیبای من کلا یک ویرانه لکه لکه چمن شده.
    نامردی این قارچ هم این بوده که زیر چمن ها بوده و من اصلا ندیده بودم. از چند روز پیش ناگهان یک تکه ۵ سانتی از چمن ها از بین رفته بود و چمن های با ریشه آن در سطح آب بودند، توی تنها چند روز کل ریشه ها مبتلا شدند و هر ساعت اتفاق جدیدی داره میوفته و یک تکه جدید روی آب شناوره.
    در مجموع ایرادات خودم رو میگم دیگران تکرار نکنند:
    - محیط کشت نباید گرم باشد.
    - رطوبت باید استاندارد باشد. رطوبت بیش از حد باعث رشد سریع می شود اما کپک هم می اورد.
    - نباید آکواریوم دارای آب باشد.
    - از زیاده روی در پاشش چمن جلوگیری کنید و تنها گونه ای باشد که باحساب رشد چمن بتواند کف را پوشش دهد. نه اینکه بذر ها کف را پوشش دهند.
    - در هفته های اول حتما نور دهی را کنترل کنید و از ۶ ساعت بیشتر نباشد.
    - هرگز در دو هفته اول از هیچ کود مایعی استفاده نکنید
    - نسبت به سیفون آب اقدام کنید. در هفته اول آبگیری یک روز درمیان ۵۰ درصد سیفون کنید.
    - هفته اول اصلا ماهی نریزید
    - وقت ماهی ریختن، میگو آمانو و کت برنز یا همون کت چینی و لوچ پاکستانی گزینه های ارزان قیمت و بسیار مفیدی هستند.

حالا پیشنهاد هام:
    - من بذر ریز کوبایی پیدا نکردم و اینی که ریختم معلوم نیست چی بود. ما ۳ آکواریوم را درست کردیم البته در فاصله حدود یکماه از یکدیگر. برای دوست اول شبیه به جنگل شده و برای دوست بعدی بسیار بلند و برای من هم که کلا نابود شد. بگردید دنبال بذر ریز کوبایی و با فروشنده حتما ببندید که می کارید و اگر بد بود بر میگردانید. مقداری را به روش همین آقا امید تستی و در ظرف کوچک بکارید و تا ۳ هفته ای وقت بگذارید. اگر برگ ها حالت خود را از دست داده بودند و به سمت کشیدگی و زشت شدن پیش رفته بودند بدانید که ریز نیست و پس بدید.
    - برای آکواریوم 50 در 30 خودم، کلا حدود ۷ ۸ گرم بذر مصرف کردم که تازه من خیلی زیاده روی کرده بودم. پس زیاد از حد هم نخرید.
    - یک نمکدان سوراخ ریز بردارید و بذر را داخل آن بریزید و با آن روی بستر بپاشید که منظم ریخته شود.
    - هر فروم خارجی و ایرانی که خواندم روی co2 تاکید داشتند. برای جلوگیری از جلبک و قارچ بسیار سودمند است. البته این دو دوست من، هیچکدام co2 ندارند و خیلی هم از رشد زیاد چمن هاشون ناراضی هستند! پس اجباری نیست.
    - اگر چمنی دارید یا کاشتید که بیش از حد رشد کرد و اجازه رسیدن نور به پایین را نداد، حتما هرس کنید وگرنه برگهای پایین تر می پوسند و همین باعث پوسیدگی ساقه و ریشه هم میشود و چمن از دست می رود.

همین.

فقط اینکه من در آکواریوم خودم جاده با شن سفید داشتم که جنسش با بستر فرق داره. اگر کسی راهی داره که بتونم قبل یا بعد شستن اینها رو از هم جدا کنم بهم بگه.

موفق باشید

نام
    امید محبی
    ممنونم از توضیحات جامع و خوبتون.
    اتفاقا من هم در یک تانک کوچیک در ماه های گذشته دقیقا همین مورد رو داشتم و کلی تحقیق و تفحص کردم و با مشورت دوست سوئدی خودم و با استفاده از مه ساز تونستم هم رطوبت کافی رو مهیا کنم و هم ازز شر فارج و کپک خلاص بشم. :D
    الان یک ماهه که ابگیری کردم. نور و co2 که توسط تایمر فعال میشن در کنار کود مولتی ایزی لایف واقعا باعث رشد فوق العاده سریع چمن ها و گیاهها شده. و فکر میکنم با همین روش پیش برم هفته آینده نوبت اولین هرس چمنها خواهد بود.
    امیدوارم تانک شما هم زودتر به وضعیت پایدار برسه و دلخور نباشید هر شکست دریایی از تجربه به همراه خواهد داشت. خود بنده هم سالها اکواریوم داری کردم و حتی تکثیر ماهی مورد علاقه م فلاور :D
    هیچ سر رشته ایی هم از پلنت نداشتم. و اولین ریسک رو انجام دادم. یکی دو بار هم شکست خوردم. اما با خوندن مطالب ریفرنس از فورومهای خارجی و کسب تجربه از دوستان خوب همینجا ، تونستم هم اطلاعاتم رو افزایش بدم و هم به نتیجه مورد نظرم برسم.
    ممنونم با اشتراک گذاری تجربیاتتون
    60 cm plant tank- sobo led 60 10000k- 2kg co2 Capsule
    - Diffuser -

نقل قول نوشته اصلی توسط omidmohebbi نمایش پست ها
    سلام عرض ادب و خوش آمد گویی
    در مورد بذرها من خیلی روشها و بذرها رو تست کردم و در نهایت یک نمونه بذر که از خارج از کشور تهیه کردم بهترین نتیجه رو داد.
    اون کپک ها اگر منظور اونهایی که سفید و شکل تارعنکبوت هستند منظورتون باشه به دلیل آبیاری و رطوبت زیاد ایجاد میشن که در صورت استفاده از مه ساز دیگه به این مشکل برنخواهید خورد.
    در خصوص چمن کوبایی من چون تست نکردم تجربه ندارم. اما ماهیت چمن هایی که من کاشتم به شکلیه که دوبرگ و یک ساقه هستند و در هنگام رشید به سمت بالا مجددا برگهای جدید رشد میکنند و اگر درست هرس بشن میشه مانند حالت قبل نگهشون داشت.
    البته خوب کاشتن چمن و بذر اون مخالفین و موافقین زیادی داره و هر کدوم هم استدلالهای خودشون رو دارند. که مال بحث نیست.
    اما تا حالا که بنده حدودا 3 هقته س از آبگیریم میگذره هنوز به مشکلی برنخوردم و رشدشون هم عالی بوده .
    باید دید بعدا چی پیش خواهد آمد.
    در خصوص هرس کردن هم زمانش که رسید حتما فیلم میگیرم شاید به دردتون خورد.
    سلام دوستان
    من تازه عضو این انجمن شدم و از مطالب مفید دوستان خیلی استفاده بردم.
    فقط خواستم خدمت آقای محبی عرض کنم که چمن هایی که شما استفاده میکنید اگر برگ هایی بشکل اشک دارن همون چمن کوبایی هستن که با اسم همیانتوس کوبایی شناخته میشن. برای اطلاعات بیشتر هم میتونید این عبارت رو Hemianthus Callitrichoides تو گوگل سرچ کنید.

سلام مجدد خدمت دوستان
    میخواستم تجربیاتم رو در مورد کاشت چمن کوبایی در اختیار دوستان بزارم امیدوارم که مفید باشه .
    این گیاه رو به طور معمول بعد از آماده سازی بستر و کاشت بذر باید تا سطح کود آبگیری کرد تا جوانه های سالم و رشد سریعتری داشته باشه ، البته این گیاه میتواند به صورت خارج از آب نیز رشد کند اما تا حدودی در معرض ابتلاء به حمله قارچ میافتد (همون کپک های سفید رنگ که دوستان در پست های قبل اشاره کردن). نوردهی مناسب نیز تاثیر بسزایی در رشد این گیاه دارد . طبق تجربه خودم برای یک تانک 20 لیتری 10 وات نور فلورسنت(مهتابی) نیاز هست.

سلام دوستان من بذر رو از خیابان اذربایجان تهیه کردم وروی بستر استا رختم هر روز و روزی یک بار اب پاشی کردم روشم باسلفون پوشوندم بعد از 3 روز این شد نتیجه کارمimag1443.jpg

نقل قول نوشته اصلی توسط Miladoff نمایش پست ها
    سلام دوستان من بذر رو از خیابان اذربایجان تهیه کردم وروی بستر استا رختم هر روز و روزی یک بار اب پاشی کردم روشم باسلفون پوشوندم بعد از 3 روز این شد نتیجه کارمimag1443.jpg
    آکواریوم زیابیی شده و حتما بعد از آب گیری زیبا تر هم میشه. پیشنهاد می کنم در بخش آکواریوم های گیاهی اعضا یه تاپیک براش بزنید. فقط این که روی سنگ هم بستر ریختین و روش چمن کاشتین. به نظر من اگر آب گیری کنید این بستر از روی سنگ کم کم ریزش می کنه و اون چمن ها اون جا باقی نمی مونن مگر این که بستر رو چسبونده باشد به سنگ.

ممنون .نه بستر رو نچسبوندم مگه ميشه بستر رو به سنگ چسبوند ؟!

صفحه 4 از 6 نخستنخست ... 23456 آخرینآخرین