نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
    مدیر بخش گیاهان آکواریومی

Post جلبک در آکواریوم گیاهی -2

در ادامه موضوع جلبک در آکواریوم گیاهی -1, سایر جلبک ها را نیز به امید خدا معرفی میکنم .

جلبک آب سبز ( Green water - Algae bloom )

1.gif

مشکلی است مرسوم در آکواریوم ها مخصوصا زمانی که تا 10-14 روز ادامه دار باشد .
    البته توجه داشته باشید که الزامی ندارد تا حتما آب به رنگ سبز در آید .
    چون این تغییر رنگ در آکواریوم بصورت مشکلی مرسوم در آمده و همچنین بر طرف کردن آن نیز خود چالشی بزرگ به حساب می آید
    بنابراین چندین حالت را باید در نظر گرفت .

شرایطی که باعث بوجود آمدن جلبک آب سبز = GW میشود ترکیبی است از افزایش بیش از حد نیترات - فسفات به علاوه وجود آمونیا / آمونیوم در آب آکواریوم .
    این جلبک به دلیل دیواره سلولی نازکی که دارد میتواند بین استفاده از منابعی مانند نیترات و فسفات جابجا شود و
    در هر زمان از یکی از آنها تغذیه کند .
    بنابر این تعویض آب در چنین شرایطی چاره ساز نخواهد بود .

GW باعث میشود تا ذخایری مانند نیترات و فسفات تا حدود زیادی در اکواریوم تقلیل یابند ولی این باعث ضعیف شدن GW نمیشود چون میتواند غذای خود را به سوی منابع دیگری مانند آهن و عناصر میکرو تغییر دهد .
    بنابر گفته های فوق مشاهده میشود که درمان این جلبک سخت است و بهتر ان است تا از ابتدا شرایطی را در اکواریوم بوجود نیاوریم که دچار مشکل جلبک GW بشویم .

اما در ادامه 4 استراتژِی بکار گرفته شده در مبارزه با این جلبک را شرح میدهیم .

شماره 1 - خاموشی و تاریکی

به مدت 4 روز تمام کل آکواریوم را با پوشانده به نحوی که کمترین مقدار نور وارد اکواریوم نشود .
    از آنجا که جلبک های مرده در اب باعث بوجود آمدن آلودگی وسیعی خواهند شد تعویض آب در ابتدا و انتهای خاموشی یک باید است
    و همچنین باید سطح میزان آمونیا نیز چک شود .

شماره 2 - استفاده از فیلتر دیاتوم

میتوانید ان را از آکواریوم فروشی های نزدیک خود قرض بگیرید ( دوستان عزیز این دستگاه را میتوانید با نام Diatom filters در گوگل جستجو کنید و
    اطلاعات خود را کامل کنید
    )
    استفاده از فیلتر دیاتوم ضمن پالایش آب تانک شما اجازه آلودگی مجدد را نمیدهد . معمولا سریع نتیحه میدهد ( چند دقیقه تا چند ساعت ) .

شماره 3 - دستگاه UV

دستگاه UV جلبک هایی که در آب شناور هستند را نابود میکند . این دستگاه باکتری ها و پارازیت ها ( عوامل بیماری زا ) را نیز از بین میبرد .
    در صورت استفاده بیش از اندازه میتواند در آکواریوم گیاهی مشکل زا باشد به دلیل آنکه روی کود ها اثر مخرب دارد .
    همچنین آنها گران قیمت هستند و نمیتوانند GW از بین رفته را از آکواریوم دور کنند بنابر این به اندازه ای که فیلتر های دیاتوم موثر هستند کارایی ندارند .

شماره 4 - اضافه کردن دافنی

این کار کمی ریسک به همراه دارد چون شما باید مطمئن شوید که در حال اضافه کردن دافنی واقعی هستید و نه دیگر جانداران احتمالا مضر .
    نکته دیگر هم آن است که اگر در آکواریوم خود دارای ماهی هستید انها به خوردن دافنی بیشتر علاقه دارند تا دافنی ها به خوردن GW .

4 استراتژی فوق توسط آقای Steve Hampton نوشته شده اند و در ادامه روش آقای داسکو را می آوریم .

green-aquarium-water.jpg

images 1.jpg

در ادامه .............

حل مشکل جلبک آب سبز به روش Dusko Bojic

من ( داسکو ) در اکواریوم خود دچار جلبک GW شدم درست پس از اینکه 2 روز از اتمام گاز co2 میگذشت و در این اثنا فیلترم هم از کار افتاد .

2.gif

در ابتدا نمیدانستم که چکار باید بکنم چون حل این مشکل به وقت آزاد نیاز دارد ولی من شدیدا گرفتار بودم .
    بنابراین من تصمیم گرفتم که به طریق دیگری با این مشکل مواجه بشوم .

من تصمیم گرفتم تا مقدار زیادی گیاه شناور را به اکواریوم خودم اضافه کنم .
    برای ایم منظور من از گیاه " Salvinia natans " استفاده کردم بعلاوه دی اکسید کربن را جدا کرده و از آنجایی که جلبک از نور و آمونیوم
    استفاده میکند حالتی را مانند حالت خاموشی ولی این بار با استفاده از گیاه مشابه سازی کردم .

من از محلولی به نام filter medium متعلق به شرکت " ایزی لایف " استفاده کردم که دارای CEC بالایی است و در ضمن میتواند سریعا به جذب آمونیا بپردازد .

لینک محصول

و البته من آن را یک روز در میان استفاده کردم در حالی که در بروشور آن اسفاده یک بار در ماه آمده بود .
    عکس بعدی هنگامی گرفته شده که 10 روز از اضافه کردن گیاه و استفاده از محلول میگذرد و من حتی یک بار هم اب آکواریوم را تعویض نکردم .

3.gif

در حال حاضر من به کلی به این آکواریوم دی اکسید کربن اضافه نمیکنم و ان را با گیاهان شناور رها کردم و به نظر میرسد که گیاهان زیر آب نیز
    با چنین شرایطی هیچ مشگلی ندارند .
    من از کود شرکت تروپیکا N-P-K استفاده میکنم و فقط آبی که بخار شده را با آب جدید جایگزین میکنم و از محلول Easy Life بصورت 10 میل در هفته بهره میبرم .
    همه گیاه ها سالم هستند و در آکواریوم اثری از جلبک وجود ندارد .

4.gif

نوشته : Dusko Bojic

ترجمه : Phenom