تشکر تشکر:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1

  تاریخ عضویت
  Jun 2009
  محل سکونت
  زاهدان
  نوشته ها
  5,087
  امتیاز
  1,918

  معرفي انواع خزنده گان (Lizard)

  نام علمی: Furcifer pardalis


  نام عمومی: Panther Chameleon ( آفتاب پرست پلنگی )


  خانواده: Chamaeleonidae  زیستگاه اصلی : ماداگاسکار


  وضعیت بدنی: جثه ماده ها از نرها بسیار کوچکتر است و تنوع رنگ در نرها بسیار بیشتر. تنوع رنگ و تفاوت نقوش سطح بدن این آفتاب پرست ها ارتباط مستقیم با منطقه محل زندگیشان دارد و معمولا" آنها را با نام منطقه اي كه در آن به سر مي برند، شناسايي مي كنند. برای مثال آفتاب پرست های پلنگی مناطق Nosy Be و Ambanja عموما" آبی رنگ هستند در حالیکه آنها که در مناطق Antsiranana و Sambava زندگی می کنند قرمز ، سبز یا نارنجی اند. یک تصور غلط در بین مردم رواج دارد و آن این است که همه آفتاب پرست ها می توانند خود را به رنگ محیطشان در آورند. تمام آفتاب پرست ها از رنگهای طبیعی در طیف های مختلف برخوردارند که بستگی به نوع و گونه آنها دارد. برای بیشتر گونه ها تغییر رنگ بصورت ناخودآگاه انجام می شود. واکنشی طبیعی که در برابر نور، دما یا حالات مختلف احساسی ایجاد می شود اما آفتاب پرست ها قادر نیستند رنگی را ایجاد کنند که در اصل فاقد آن هستند. برای مثال اگر رنگ ارغوانی در طیف رنگ های یک گونه موجود نباشد، این گونه هیچگاه به هنگام تغییر رنگ، ارغوانی نخواهد شد. آفتاب پرست پلنگی هم از این قاعده مستثنی نیست.


  طول بدن: نرها تا 50 سانتیمتر ( عموما" 45 سانتیمتر ) رشد طولی پیدا می کنند و این در حالیست که ماده ها تنها به نیمی از این اندازه خواهند رسید.


  وضعیت زندگی: برای علاقمندان به نگهداری از خزندگان، " آفتاب پرست های پرده دار veiled chameleons " و " آفتاب پرست های پلنگی Panther Chameleons " بهترین گزینه ها برای نگهداری بعنوان حیوان خانگی هستند اگر چه جانوران سخت گیری محسوب می شوند و دقیقا" به محیطی نیاز دارند که امکاناتش به عینه شبیه جنگل های محل زندگی شان باشد.


  شکار و تغذیه: آفتاب پرست پلنگی به مقدار زیادی مکمل غذایی مخصوص نیاز دارد و می توان گفت که رژیم غذایی اش سخت است. این گونه را بیشتر باید با جیرجیرک ها تغذیه کرد. آنها همچنین از " کرم های آرد mealworms " ، " کرم های سوپر super worms " ، " کرم های موم wax worms " و " کرم های کره butter worms " نیز تغذیه می کنند اگر چه بهتر است از دو نوع آخری یعنی کرم موم و کرم کره ، کمتر استفاده کنید چرا که اثر چاق کنندگی شان زیاد است.


  تولید مثل: رنگ بدن ماده ها در زمان حمل تخم به قهوه ای سیر یا سیاه تغییر می کند در حالیکه خطوطی نارنجی رنگ بر سطح بدنشان مشهود است. این رنگ آمیزی به نرها می فهماند که آنها قصدی برای جفت گیری ندارند. با اینحال در زمان حمل تخم هم ممکن است تنوع رنگ و نقش در ماده ها دیده شود که به خاطر رنگ و نقش اصلی هر آفتاب پرست است و به منطقه زندگی اش بر می گردد. یک آفتاب پرست پلنگی ماده، بین 10 تا 40 تخم می گذارند. تعداد تخم ها بستگی مستقیم به نوع تغذیه و مصرف مواد مغذی در حین رشدش دارد. بین 5 تا 14 ماه هم طول می کشد تا بچه ها متولد شوند. سن بلوغ جنسی این آفتاب پرست ها در اسارت، بین 6 تا 7 ماهگی است اما می تواند تسریع پیدا کرده و در 5 ماهگی هم اتفاق بیافتد. آفتاب پرست های پلنگی وحشی، معمولا" در 7 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند.


  طول عمر: در اسارت بیشتر از 10 سال عمر می کنند . ماده هایی که تولید مثل می کنند به دلیل تنش ها و خستگی های ناشی از آن، تنها دو یا سه سال عمر خواهند کرد ( بعد از 5 تا 8 بار جفت گیری ).
  ترجمه خودم

 2. #2

  تاریخ عضویت
  Jun 2009
  محل سکونت
  زاهدان
  نوشته ها
  5,087
  امتیاز
  1,918

  مارمولک خانگی پلنگی

  نام علمی: Eublepharis macularius


  نام عمومی: Leopard Gecko ( مارمولک خانگی پلنگی )


  خانواده: Gekkonidae
  زیستگاه اصلی : افغانستان، مناطق بیابانی پاکستان، بخش های شمالی و غربی هندوستان و بخش هایی از ایران و عراق


  وضعیت بدنی: بدن چاق و کوتاهی دارد. سطح پوستش کرم مایل به زرد است و با خال های قهوه ای رنگ پوشیده شده است. سر بزرگی دارد. بر خلاف بیشتر گکوها که فاقد پلک هستند، یکی از اندک گونه هایی است که پلک چشم هایش متحرک است. پاهایش بلند و باریک اند و هنگام راه رفتن بدن خود را با فاصله از سطح زمین نگاه می دارد.


  طول بدن: غالبا" تا بیشتر از 30 سانتیمتر رشد طولی پیدا می کند.


  وضعیت زندگی: گکوی پلنگی، مارمولکی است که هنگام شب به فعالیت می پردازد و روزها خود را زیر صخره ها یا در سوراخ هایی میان ماسه ها پنهان می کند تا از گرمای روز در امان بماند. در کل این جانور، خاص مناطق صخره ای، خشک و بیابانی است. لازم به ذکر است که گکوی پلنگی از جمله مارمولک هایی است که بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شود و علاقمندان زیادی هم دارد.


  شکار و تغذیه: این مارمولک از عقرب ها، ملخ ها، جیرجیرک ها، لاروهای سوسک ها، سوسک ها و عنکبوت ها تغذیه می کند. در کل هر حشره ای که جثه اش از پهنای سر گکو بزرگتر نباشد، می تواند توسط این جانور بلعیده شود. اگر از این جانور در منزل نگهداری می کنید می توانید بالغین را هر دو تا سه روز یکبار تغذیه کنید اما تغذیه گکوهای کوچک باید روزانه انجام شود.


  تولید مثل: گکوهای پلنگی حدود 18 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند اما در مورد گکوهایی که در اسارت به سر می برند ممکن است بلوغ جنسی بین 16 تا 24 ماهگی اتفاق بیافتد. نرها عموما" جثه بزرگتر و درشت تری نسبت به ماده ها دارند. ماده ها در طول سال چندین بار و هر بار یک یا دو تخم می گذارند که سرانجام نوزادان گکو بعد از 6 تا 12 هفته ( بستگی به دمای محیط دارد ) متولد می شوند.


  طول عمر: حدود 22 سال. اگر گکو ها تا قبل از رسیدن به سن بلوغ تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند، می توانند عمر طولانی داشته باشند. برای مثال یک گکو در یک باغ وحش تا 25 سال عمر کرد. طبیعتا" ماده هایی که برای تولید نسل و تخم کشی پرورش پیدا می کنند، عمر کوتاه تری خواهند داشت.
  ترجمه

 3. #3

  تاریخ عضویت
  Apr 2009
  محل سکونت
  1 گوشه ای از ایران زمین
  نام
  ایمان
  نوشته ها
  3,565
  امتیاز
  6,262

  مارمولک ایگوانا

  ایگوانا


  امروزه سگ ها و گربه ها تنها جزو حیوانات زیبای خانگی محسوب نمی شوند بلکهامروزه حیوان جدیدی به آنها اضافه شده و در حوالی سال ۱۹۹۰ میلادی در خانهها و آپارتمانها دیده شد و آن مارمولک زیبا و بزرگ ایگوانا است . و ایناین خزنده از مارمولکهای مشهور و معروف جهانین است و امروزه یکی ازحیوانات خانگی در اروپا و آمریکا بشمار می رود و مانند بقیهء حیواناتخانگی خرید و فروش می شود و غذای آماده اش همچون غذای سگ و گربه به فروشمی رسد .  غذای آماده مخصوص ایگوانامانند بقیهء حیوانات خانگی به آن رسیدگی می شود ومانند بعضی از حیوانات می توان ایگوانا را با دست حمل کرد یا اینکه رویشانه خود گذاشته ولی اگر خواهان چنین ایگوانایی هستید بایستی آن را ازکوچکی دستی و بزرگ کنید (سایز نورمال برای خرید ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر است )و این جاندار جذاب را باید طوری تربیت کرد که از دست غذا بخورد و دراینصورت ایگوانای شما به خوبی رشد خواهد کرد همچنان که شما برایش محیطمناسبی را آماده کرده باشید .

  محیط و لوازم خاص برای نگهداری ایگوانا

  در صورتی که تمایل به نگهداری ایگوانا دارید لازم است یک سری از مسائل را باید در نظر داشت :

  ۱ـ این مارمولک زیبا به غذای زیادی احتیاج دارن و مخصوصا در صورت بزرگ شدن .

  ۲ـ برای درست کردن مکان نگهداری ایگوانا باید در نظر داشت که این جاندارطولش تا ۲ متر می رسد و مدت زمان بزرگ شدنش در طول ۱ الی ۳ سال می باشد پسباید مکانی برایش انتخاب کرد که ین جاندار بتواند در آن راحت باشد .

  ۳ـ موارد مهم برای زنده ماندن این حیوان نور و گرما و رگوبت و غذای خوب و مناسب می باشد .

  مکان نگهداری ایگوانا :

  این خزندهء زیبا به حوض یا قفصی احتیاج دارد که تهویه آن به صورت مناسبصورت بگیرد و در سقف حوض لامپی برای روشنایی قرار گرفته باشد که برایروشنایش هرنوع لامپی می توان استفاده کرد . اما گرمای این حوض را می توانبا بخاری برقی یا با همان لامپ گرمای لازم را تأمین کرد و اما رطوبت یکچیز اساسی است شما می توانید ظرف بزرگی از آب که عمق چندانی نداشته باشدرا برای رفع تشنگی این جاندار بگذارید ولی این ظرف آب به تنهایی برایایجاد رطوبت کافی نیست بلکه شما باید روزی چند بار به وسیله آبپاش در داخلحوض آب بپاشید که باعث ایجاد رطوبت در حوض شود . در صورتی که ایگوانای شما۲۵ الی ۳۰ سانتی متر باشد شما می توانید حوضی با ابعاد ۹۰× ۹۰ × ۹۰ سانتیمتر انتخاب کنید ولی اگر ایگوانای شما رشد خود را کرده باشد و به ۲ متررسیده باشد بایست حوضی با ابعاد ۳ متر طول و ۴ متر ارتفاع و ۲ متر عرضتهیه کیند . و اما دکور داخلی حوض باید از تنه درخت و از گیاهان و درختچههای مصنوعی یا واقعی استفاده کرد چون ایگوانا برای پناه بردن یا استراحتکردن دوست دارد در بین برگها و گیاهان خود را پنهان کند . کف حوض را نیزمی توان شن و خاک سست یا خاک ارٌه پوشاند . باید در نظر داشت که تنه درختبرای ایگوانا بسیار مهم است زیرا این مارمولک بسیار دوست دارد از تنه درختبالا و پایین رود و بر روی تنه درخت دراز کشیده و حمام آفتاب بگیرد .

  تفاوت ایگوناهای نر سبز با ایگوناهای ماده از نظر فزیکی به اینصورته کهایگوناهی نر معمولا آرواره های پایینی بزرگتر دارنند که این آرواری پایینیاز زیر قسمت گوششون شروع میشه و همچنین سر بزرگتری در مقایشه با ماده هادارنند که سرشون بلوکی تر بنظر میرسه ...مهمترین عامل تشخیصشون رو میشه بهعضو گوشتی مانند پشا گوش نرهای ایگونا ها اشاره کرد که ماده ها فاقدشنند وهمنطور در نر ها قسمت زیرین ران پایشان دارای دندانه های استخوانی برجستهترینند که برای این ماده ها به این برجستگی نمیرسه .

  اعکس اول نر و دوم ماد است
  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 1234_686.jpg   123_164.jpg  

 4. #4

  تاریخ عضویت
  Apr 2009
  محل سکونت
  1 گوشه ای از ایران زمین
  نام
  ایمان
  نوشته ها
  3,565
  امتیاز
  6,262
  اینم 2 تا عکس دیگه
  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 1234_709.jpg   234_190.jpg  
  کوروش پاشو ببین کشور تو راه مهیبیه //// پاشو بنگر که ملت توی خواب عمیقیه
  ببین به دنیا داریم میگیم که ما برتریم //// در حالی که ما ها همه گدا پروریم
  ببین یه جوون داره از ته دلش بهت داره میگه //// اینجا لوات و ضنا جزءی از کردار نیکه
  کوروش ناموس فروشی رو دور قیمت //// کوروش ملت گفتار نیکش فحشو غیبته
  کوروش تو رو تحقیرو ویران کردن //// اسمت خط خورده از تقویم ایران رسما
  راستی مقبرت با سیل و بلاها رفته //// عکست فقط سر در قلیون سراها نصبه
  کوروش ارامش خیلی وقته زندانی شده //// نماد فروهر نماد شیطانی شده
  کوروش داره برمیگرده عقب زمونه //// کوروش راستی میدونستی خدا عرب زبونه
  یعنی جهنم جای ماست که فارسی خوندیم //// دنیا پیشرفت کرد ما دوره ی دارسی موندیم
  کوروش خلیجتو خلیج عرب نامیدن //// ولی بازم عربو تو وطن راه میدن

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

CopyRight © AquaQuest