صفحه 1 از 7 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 63
Like Tree1Likes

موضوع: اسمز معکوس

Question اسمز معکوس

سلام
    اهمیت این بحث رو از گفت گوهایی که که مدیران فروم در بخش PHاب دیسکاس کردن متوجه شدم و
    چون این بحث رو(اسمز معکوس) توی کتاب اصول تصقیه اب تالیف :دکتر محمد چالکش امیری
    دیده بودم تصمیم گرفتم که به مطالعه اش بپردازم و دیدم که مطالب مفید و خوبی داره که با سرچ توی اینترنت فکر نکنم به این جامعی پیدا بشه و اونو تایپ کردم و گذاشتم توی فروم تا عزیزان استفاده بکنن.
    از اونجایی که استفاده از اسمز معکوس برای تهیه ی اب با کیفیت توی پرورش ماهیان زینتی مطمئن ترین راه هستش اهمیت این سیستم و دستگاه بیشتر معلوم میشه
    تقریبا تمامی این مطالب از همون منبعه با اندکی تخلیص و توضیح اضافه.
    بخشهایی که به نظرم مهمتر بودن رو پر رنگ کردم تا اگه وقت یا حوصله کامل خوندنشو نداشتید
    حداقل بخشهای بولد شده رو مطالعه بفرمایید.

در دهه1940تحقیق در مورد تهیه اب شیرین از اب های شور در امریکا بسیار پر رونق بود.
    اما داشگاه کالیفرنیا در لس انجلس در سال1959میلادی بزرگ ترین گام را برداشت.
    اولین دستگاه اسمز معکوس برای تهیه اب شیرین در سال 1965در شهری در کالیفرنیا
    شروع به کار کرد که باعث هیجانی علمی در همه مراکز تحقیقاتی و داشنگاهی در جهان شد .
    امروزه صنعت اسمز معکوس به یکی از پر رونق ترین بازارهای تکنولوژی تبدیل شده است و
    پیشرفته ترین بخش این تکنولوژی،ساخت غشاء نیمه تراوا است که هنوز هم در اختیار چند شرکت مهم بین المللی است

اساس کار اسمز معکوس:
    اگر یک غشاء نیمه تراوا بین دو محلول با غلظت های متفاوت قرار گیرد،
    مقداری از حلال از یک طرف غشاء به طرف دیگر منتقل میشود.
    جهت طبیعی حرکت محلول به گونه ای است که محلول غلیظ تر(دارای ناخالصی بیشتر) ،رقیق می شود.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Capture1.JPG
مشاهده: 9
حجم: 37.9 کیلو بایت

می توان با اعمال فشار مولکولهای اب را وادار کرد که از محفظه ی اب شور وارد محفظه ی اب خالص شوند.
    این همان مفهوم اسمز معکوس است.

نام: Capture2.JPG
مشاهده: 7
حجم: 28.0 کیلو بایت

تکنولوژی اسمز معکوس:
    در اسمز معکوس،اب ورودی(تصفیه نشده)توسط پمپ با فشار به داخل محفظه ای که دارای غشای نیمه تراوا میباشد ،رانده می شود و چون ناخالصی ها تقریبا قادر به عبور از غشاء نیستند،از این رو در یک طرف غشاء اب تقریبا خالص(اب شیرین) و در طرف دیگر ان اب تغلیظ شده از ناخالصی ها(اب شور)وجود خواهد داشت.
    هر دستگاه اسمز معکوس به صورت ساده شامل قسمت های زیر:
    الف-پمپ که بتواند فشار لازم اب ورودی به سیستم را تامین کند
    ب-غشای نیمه تراوا که مولکولهای اب و گازها میتوانند از ان عبور کنند
    ج-شیر کنترل در مسیر محلول تغلیظ شده (اب شور)برای کنترل درجه ی غلظت
    البته قبل از ورود اب به داخل محفظه غشاء ، اب در معرض فرایندهای مختلفی قرار میگیرد تا تصفیه ی مقدماتی شود.

به نظر شماPHاب شیرین بیشتر است یا PHاب شور خروجی از اسمز معکوس؟
    توجه کنید که PHتابعی از غلظت هر یک از اجزاء قلیاییت اب یعنی از بیکربنات و کربن دی اکسید است.از انجایی که غشا اسمز معکوس تقریبا همه ی یونها را طرد میکند ولی گازها به راحتی از غشا عبور میکنند بنابراین در اب شیرین محصول اسمز معکوس،با حذف بیکربنات ،PHاب کاهش میابدوPHاب شور هم به خاطر تغلیظ انیونهای تشکیل دهنده ی قلیاییت و نیز کاهش گاز کربن دی اکسید PH افزایش میابد.

لازم به ذکر است که افزایش PH نشان از رفتن به سمت باز و کاهش PHنشان از رفتن با سمت اسید دارد.

اسمز معکوس به طور پیوسته کار میکند و میتواند املاح اب خام را تا99درصد کاهش دهد.با اسمز معکوس،باکتری ها،ویروس ها و دیگر میکرو ارگانیسم ها یا ذرات بزرگ تر از میکرون تقریبا100% حذف می شوند اما به علت عدم اب بندی کامل سیستم اسمز معکوس مقدار کمی از این ناخالصی ها ممکن است از غشاء عبور کرده و در اب تصفیه شده دیده شوند.
    گازها می توانند 100%از غشاءعبور کنند.
    این فرایند برای تهیه ی اب اشامیدنی از اب هایی که حاوی املاح معدنی زیاد و ناخالصی های الی می باشد،بسیار مناسب است و حتی قادر است از اب دریا با 30000PPMناخالصی و نیز اب های شور،اب اشامیدنی تهیه کندبرای تهیه ی اب های معمولی با TDSحدود 5000PPMیا بیشتر،اسمز معکوس یک روش کاملا اطمینان بخش است.
    از اسمز معکوس میتوان در داردوسازی و پزشکی برای تهیه ی اب خالص عاری از میکرو ارگانیسم ها به جای روش تقطیر استفاده کرد.امروزه روش اسمز معکوس،اقتصادی ترین فرایند برای تهیه ی اب اشامیدنی از ابهای شور میباشد.
    در اسمز معکوس علاوه بر اندازه ی ذرات،بار الکتریکی و فاکتورهای دیگر هم مطرح هستند.غشاء را معمولا از استات سلولز،پلی امید،پلی فنیل اکسید و غیره تهیه میکنند.

درصد عبور املاح از غشاء:
    هر چند که از لحاظ تئوری فقط مولکولهای اب میتوانند از غشاء عبور کنند،ولی در عمل،نمک ها و ناخالصی های موجود در اب به مقدار کمی از غشاء عبور میکنند.گازهایی چونO2یاCO2 صد درصد از غشاء عبور میکنند.که البته در اینجا در مورد نمکها هم مقادیر اورده شده که طبق اظهارات نویسنده از کاتالوگ شرکت سازنده اورده شده و من از ذکر انها خودداری میکنم و به احتمال زیاد کسانی که خود از این دستگا هها استفاده میکنند با کاتالوگ برخورد داشته اند(من خودم تجربش رو تا به حال نداشتم)

تحمل تغییراتPH
    محدوده ی PHقابل تحمل برای غشاء استات سلولزی3تا8 و برای تری استات سلولزی 2 تا 9 برای پلی امیدی2 تا 10می باشد.
    امروزه غشاها را از مخلوط استات سلولز و تری استات سلولز می سازند.
    به تازگی نوع جدیدی از غشاها از جنس پلی سولفان باردار به بازار عرضه شده است که ویژگی خوب استات سلولز(تحمل کلر)و ویژگی خوب پلی امیدی (دبی زیاد)را داراست که بهای ان بسیار زیاد است.

تصفیه ی مقدماتی اب خوراکRO
    حدود نصف هزینه تصفیه اب با روش اسمز معکوس بخاطر تصفیه ی مقدماتی اب خوراک ،قبل از ورود به اسمز معکوس است.می توان گفت پر دردسر ترین قسمت یک دستگاه اسمز معکوس غشاء ان میباشد و از این رو ضروری است که اب ورودی به دستگاه اسمز معکوس،قبلا تصفیه مقدماتی شده باشد.
    پیش تصفیه میتواند برای نوع بخصوصی از غشاء متفاوت باشد.مثلا حذف کلر از اب ورودی به اسمز معکوس با غشاء پلی امیدی ویا تنظیم PH اب ورودی برای جلوگیری از هیدرولیز غشاء استات سلولزی بسیار ضروری می باشد.
    یکی از مهمترین دلایل تصفیه اب قبل از ورود به اسمز معکوس جلگیری از الودگی غشاء است.منظور از الودگی غشاء،تجمع ذرات روی سطح غشاء و یا داخل حفره های ان است که باعث اختلال در عملکرد ان میشود.الودگی می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:
    ذرات معلق کلوییدی-اکسیداسیون موادی چون H2S و +Mn2و +Fe2 - فوق اشباء شدن نمکهای کم محلول-فعالیت مواد بیولوژیکی

از این مواردی که در بالا ذکر شد ایده های اوله ایی را میتوان استنتاج کرد مثلا شناسایی و استفاده از فیلتر پیش تصفیه ای که مربوط به حذف کلر بوده(صرفا به منظور حذف کلر اب)

کارتریج فیلتر(فیلتر فشنگی)
    استفاده از فیلتر کارتریج در اخرین بخش سیستم پیش تصفیهRO،وقبل از ورود اب خوراک سیستمROبه پمپهای فشار بالا توصیه میشود.تقریبا همه سیستمهای ROنوعی فیلتر کارتریج در بالا دست خود دارند.سطح فیلتر کارتریج زیاد نیست از این رو فقط برای جذب اخرین ذرات باقی مانده مواد معلق از اب خوراکROبکار میروند و چنانچه مواد معلق اب زیاد باشد(NTU>1)این فیلترها به سرعت مسدود می شوند.در نتیجه برای استفاده اقتصادی از انها،باید اب خوراک را از بستر فیلتر شنی یا فیلتر کربن فعالگذراند تا انگاه مواد معلق میکرونی موجود در اب خوراک،با عبور جریان از بستر فیلتر کارتریج جداسازی شوند.گاهی از فیلترهای غشایی صفحه ای به جای فیلتر کارتریج استفاده میشود.این فیلترهای صفحه ای شبیه اکاردئون هستند و در مقایسه با فیلتر کارتریج دارای سطح بیشتر می باشند که انها را قادر به جذب بیشتر ذرات بسیار ریز میکند.
    فیلترهای کارتریج باید از موادی ساخته شده باشند که در مقابل تغییرات زیاد PHمقاوم بوده و با مواد مورد استفاده در شست و شوی شیمیایی سیتمROسازگاری داشته باشند.
    اسمز معکوس با ظرفیت متنوع،از کمتر از 10 لیتر در روز تا بیش از 40متر مکعب در دقیقه را می توان از بازارهای داخلی و جهانی تهیه کرد.
    ویرایش توسط amirseven : 01-14-2016 در ساعت 12:57 PM

2. تایید پست این پست توسط مدیران تایید شده است.

نام
    ارمان
    سلام.اقا کسی دستگاه ro خوب و مناسب برا تکثیر دیسکوس میشناسه معرفی کنه؟یعنی مارک و مدل.ممنون میشم تجربه یا پیشنهادی رو در اختیارم بذارینوفی رو هم بدین دیگه عالیه.

4. تشکر Delafonte, aventador, sajjadhassani, mohamad.bahmani.021 از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

نام
    ارمان
    اقا جواب بدین دیگه!!!!عجب

6. تشکر Delafonte از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

توی محصولات jbl هست فکر کنم قیمت حدود ۶۳۰ هزار تومن اگه خواستی بگو شاید بتونم برات بهتر تهیه کنم

8. تشکر Delafonte از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

نام
    masoud601
    میشه این دستگاه رو بدون مخزن تهیه کرد یعنی به آب لوله کشی متصل نکنیم و از یک آکواریوم ذخیره آب برای مبدا و یک تانک خالی برای مخزن استفاده کنیم؟ چون فشار آب در این صورت به شدت کاهش پیدا میکنه آیا اصلا اینجوری آب تصفیه میشه با استفاده از موتور دستگاه یا حتما باید به آب لوله کشی وصل بشه؟

10. تشکر Delafonte از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

نام
    رضا
    نقل قول نوشته اصلی توسط Discus-Lover نمایش پست ها
    میشه این دستگاه رو بدون مخزن تهیه کرد یعنی به آب لوله کشی متصل نکنیم و از یک آکواریوم ذخیره آب برای مبدا و یک تانک خالی برای مخزن استفاده کنیم؟ چون فشار آب در این صورت به شدت کاهش پیدا میکنه آیا اصلا اینجوری آب تصفیه میشه با استفاده از موتور دستگاه یا حتما باید به آب لوله کشی وصل بشه؟
    مخزن چه ربطی به آب ورودی داره ؟
    توی مخزن آب خروجی ذخیره میشه ، که میتونید مخزن رو تهیه نکنید و آب خروجی رو یه جای دیگه ذخیره کنید
    اتفاقا افراد زیادی این کار رو انجام میدن (خارج از ایران) و آب رو توی مخازن عمودی (معمولا) با ظرفیت خیلی بیشتر ذخیره میکنن

اضافه شده پس از 20 minutes :

در ضمن حدودا 2 تا 3 برابر خروجی مفید ، فاضلاب تولید میشه
    پس شما نیاز به مخزنی با حجم 3 برابر حجم مورد نیازتون برای آب ورودی دارید
    (البته من نمیدونم فشار در اون صورت کافی هست یا خیر)

12. تشکر Delafonte, ghasem rahimi, phenom از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

سلام
    من دستگاه اسمز جی بی ال دارم که مخصوص آکواریومه ، حالا ی سوال معکوس دارم میشه از آب خروجی این اسمز برای نوشیدن استفاده کرد ؟!

14. تشکر Delafonte از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

نام
    احسان
    نقل قول نوشته اصلی توسط yshahab نمایش پست ها
    سلام
    من دستگاه اسمز جی بی ال دارم که مخصوص آکواریومه ، حالا ی سوال معکوس دارم میشه از آب خروجی این اسمز برای نوشیدن استفاده کرد ؟!
    سلام
    فیلتر شما خروجی فاضلاب مگه داره ؟

16. تشکر Delafonte از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

خروجی فاضلاب برای چی ؟

18. تشکر Delafonte از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

نام
    رضا
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    سلام
    فیلتر شما خروجی فاضلاب مگه داره ؟
    سلام
    احسان جان "JBL Osmose 120" خروجی فاضلاب هم داره
    از سه فیلتر تشکیل شده ، که دو فیلتر اول برای تصفیه اولیه هست (Sediment-filter و carbon filter) و فیلتر نهایی هم که ممبران هست

نام: 2358_4.JPG
مشاهده: 4
حجم: 61.5 کیلو بایت

20. تشکر Delafonte, mh.noori, alireza1285, fe0932, Ehsan از نویسنده این پست تشکر کرده اند.
صفحه 1 از 7 123 ... آخرینآخرین