صفحه 1 از 224 1231151101 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 2238
Like Tree7Likes

موضوع: سامپ - Sump

سامپ - Sump

سلام دوستان
    در بخش فیلتراسیون جای سامپ خالی بود البته من اول این مطلب رو در بخش سوالات گذاشتم ولی بعد فکر کردم ارزش رو داره جداگونه روش بحث بشه! خلاصه شرمنده رییس!
    تو این مطلب میخواستم قسمت تئوریک فیلتراسیون و مخصوصا سامپ روتا اونجا که من فهمیدم عنوان کنم تا اساتید سوالها و مشکلاتشوجواب بدن و تصحیح کنندتا بتونیم با کمکشون یه سامپ با بیشترین بازده داشته باشیم.
    1-اول ترتیب فیلتراسیون:
    1-مکانیکی=>سطح مقطع زیاد-حجم کم
    2-شیمیایی=>حجم کم-سطح کم-ارتفاع زیاد
    3-بیولوژیک=>حجم زیاد-ارتفاع زیاد
    4-دنیتراتور=>سطح مقطع کم-طول زیاد
    _توضیح:جای فسمت های شیمیایی وبیولوژیک میتواند با هم تعویض شود)
    البته شاید این توضیحات روبروی هر قسمت براتون گنگ باشه که بیشتر توضیح میدم!
    در سامپ های آکواریوم شکل ما یه عرض داریم، یه طول ویه ارتفاع.منظور من از سطح طول هر قسمت درعرض است.حالا دلایل برای توضیحات روبروی هر مرحله:
    1-قسمت مکانیکی باید سطح مقطع زیاد داشته باشه چون در جایی خوندم که بیشتر ذرات بزرگ که در این مرحله گرفته میشه در همون چند سانتی متر اول متوقف میشوند ومنطقی هم هست پس اختصاص حجم زیاد به این مرحله-حالا چه شن چه ابر وچه الیاف-ضروری نمیباشد!
    ------------------------------------------------
    2-در مرحلهء شیمیایی هم که از کربن وزئولیت استفاده می شود بنا بر عرف از مقدار کربن کمی استفاده میشود پس بنابراین حجم کمی را شامل میشود و عرض وارتفاع هم ثابت است درنتیجه سطح کم وبه نسبت ارتفاع زیاد میشود ولی به خودی خود به نفع ماست چون آب مدت زمان بیشتری با این مواد در ارتباط قرار میگیرد!ویک نکته که خالی از لطف نیست اینکه ما در این قسمت مانند قسمت بیولوژیک نیازی به جریان آب نسبی ندارد وما به سرعت کم آب برای تصفیهء و جذب بهتر و بیشتر نیاز داریم!
    -----------------------------------------------
    3-حالا نوبت قلب سامپه یعنی قسمت بیولوژیک!در اینجا زیاد بودن حجم وتماس بیشتر آب -با توسل به ارتفاع زیاد -دیگه نیاز به توضیح نداره!
    اما من در این مورد به یه مطلب برخوردم واون اینه که جایی گفته شده بود هر نوع باکتری ای درسرعت جریان خاصی از آب بیشتر تکثیر میشه وندیدم درساخت سامپها کسی از دوستان به این موضوع اشاره کرده باشن! این کار رو به راحتی میشه با تقسیم قسمت بیولوژیک به حجم های متفاوت وپر کردن هر قسمت با همه ء متریالهای بیولوژیک انجام داد؛البته من خودم به شخصه اطلاعی در مورد اینکه چه نوع باکتری در چه سرعت آبی بهتر رشد میکنه ندارم ولی مسلمه که با ایجاد جریانهایی متفاوت در یک بازهء سرعت معقول به مقصود نزدیک میشیم و از حالت یه سرعته بهتره-البته این کار و میشه با گداشتن سنگ هوا زیرمحفظه های با حجم مساوی وتنظیم فشار هوای خروجی نیزعملی کرد!
    4-و در نهایت دنیتراتور: تا اون جایی که ما فهمیدیم دنیتراتور از دو قسمت 1-لوله ءمارپیچ باکتریهای هوازی برای مصرف اکسیژن و2-محفظه استوانه ای دربسته برای رشد باکتریهای بی هوازی؛
    در اینجا هم من یه سوال از اساتید دارم واون اینه که چرا قسمت بیهوازی رو هم از لولهءمارپیچ استفاده نکنیم؟؟؟ وهم اینکه چرا در این لوله موادی مثل ماتریکس و...استفاده نکنیم تا علاوه بر سطح لوله باکتریها در این منافظ هم رشد کنند که باعث میشههم طول لوله کم بشه و هم بتونیم سرعت آب رو بیشتر کنیم؟
    ----------------------------------------------
    مطلب دیگه ترتیب قرارگرفتن مواده؛ترتیبی که من به نظرم میرسه اینه:
    شانهءتخم مرغ-شن-ماسه-ابر-الیاف-(*)-نخودی-سرامیک-بیوبال-(*)-ماتریکس-سیپورکس-سابسترت-کربن-زئولیت-رزین
    جاهایی که با (*) مشخص شده نیاز به توضیح داره!
    ترتیب قرارگرفتن مواد ما باید طوری باشه که کمترین ذرات معلق به مواد قسمت بیولوژیک برسه تا کارایی و طول عمر این متریال بالا بره ومنافظ دیرتر بگیره و این وظیفهء قسمت مکانیکیه.در عین حال نباید مواد مغذی-مثل آمونیاک وآمونیوم ونیتریت- برای باکتریها هم حذف بشه چون حذف این مواد کار بخش بیولوژیکه ومیدونیم که کربن رنگ وبو ویک سری مواد معلق آب رو میگیره ؛سوال من از دوستان اینه که بهتر نیست کربن قبل از مواد بیولوژیک قرار بگیره یعنی در جایی که با(*) مشخص شده ویا در هر سه قسمت مقدار کمی کربن قرار داد؟
    البته مقداری کربن بعد از بیولوژیک الزامی به نظر میرسد چرا که به گفتهء یکی از اساتید باکتریها با فعالیت خود موادشیمیایی دفعی ساطع میکنند-غیر از نیترات-که باید با فیلتراسیون شیمیایی حذف گردد!
    و حرف آخر!
    من چند تا ماده با کارآیی که از هر کدوم میدونم در پایین اوردم البته اونهایی رو که دقیق نمیدونم جلوش مشخص کردم خواهش میکنم هر کدوم از دوستان که مواد بیشتر و بهتری بلده مغرفی کنه و اشتباهات منم حتما بگه!
    1-شن:بیشتر مکانیکی-کمتر بیولوژیک
    2-ماسه:بیشتر مکانیکی-کمتر بیولوژیک
    3-ابر:مکانیکی
    4-شانهءتخم مرغ:مکانیکی وشایدهم بیولوژیک!
    5-الیاف:بیشتر بیولوژیک-کمتر مکانیکی
    6-نخودی:بیشتر بیولوژیک-کمتر مکانیکی
    7-سرامیک:بیولوژیک
    8-بیوبال:بیولوژیک
    9-ماتریکس:بیولوژیک-جایی خوندم در حجم مساوی 30 برابر بیوبال کارایی داره!
    10-کربن:شیمیایی
    11-زئولیت:شیمیایی
    12-سیپورکس:بیولوژیک-بیشتر در دنیتراتور برای بیهوازیها بکار میره ولی دقیق نمیدونم-دوستان کمک کنند!!!
    13-ساب استرت:مثل سیپورکس!دوستان کمک کنند!!!
    14-رزین :این و اصلا نمیدونم چی هست هیچ جا مطلب کاربردی ای ازش نبود!
    باتشکر...فعلا خداحافظ!

نام
    رسول گل محمدی
    سلام
    ممنون از مطلب خوبت .
    در ضمن اون پست قبلي كه در بخش فيلتراسيون هم زده شده بود را پاك كردم كه اگه بحثي در مورد سامپ بود اينجا مطرح بشه . در ضمن اگه عكس هم در مقالتون بزاريد خيلي بهتره .
    زندگی تفسیر سه کلمه است خندیدن بخشیدن و فراموش کردن پس بخند ببخش و فراموش کن

3. تشکر کوی باله بلند, senjed88, heeeee, gold severom از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

عکس سامپ!

چشم رییس.عکسهای خوبی داشتم ولی نتونستم آپلود کنم!!!!!!! :D

5. تشکر senjed88 از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

اميدوارم عكسهاي مناسبي باشه :

------------------

(1)ورودی آب مه به یک پاوز هد متصل است.
    (2)خوروجه آبه که به سامپ میریزه.
    (3)ورودی هوا و محل مخلوط شدن آب و هوا.

آقا ناظم اجازه :(
    اگه راه آپلود عکسم یکی به ما بگه به خدا ثواب داره :D

سلام

منظورتون از لينك دوم چيه ؟؟؟
    عكسها رو هم ميتونيد از آدرس زير آپلود كنيد :

http://up.aqua-quest.ir
    حقیقت گفت مرا برهنه بگذارید و پیرایه بر من مبندید زیرا من هیچگاه از برهنگی خود شرمسار نیستم....

سلام بچه ها
    با تشکر از رییس و آقای ناظم!بالاخره تونستیم
    البته فعلا چند تا عکس میذارم بقیشم بعدا انشاالله
    این عکسها رو من تو سایتهای مختلف دیگه پیدا کردم و اگر اسم مرجعش و نمیارم صاحب اثر باید ببخشه!

10. تشکر senjed88, badboy, فرشید از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

سلام خدمت دوستان
    امروز عکس 2 تا سامپ رو آپلود کردم که فواید و معایب اون توضیح می دم .

این سامپ چیز خوبی که داره این که دیگه احتیاجی شیشه کف رو سوراخ کنید و بجاش شیشه کناری رو سوراخ میکنیم که فشار کمتری بهش میاد
    ولی مشکلش اینکه محل خروجی اب کوچیکه .

این سامپ چیز خوبی که داره اینکه محل خروج اب بزرگتره ولی در عوض باید شیشه کف سوراخ بشه و توی تانک فضایی رو اشغال می کنه.
    توضیحات:هر دو سامپ به روش سر ریز کار می کنن که خوبی این روش اینکه دیگه مشکلی در تعادل آب تانک و سامپ موقع قطعی برق پیش نمیاد.

12. تشکر senjed88, gold severom, ali880077, فرشید از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

سلام
    کدوم یکی از این سامپهای بالا عملکرد بهتری دارن اگه روش ساخت گام به گام داشته باشه که عالیه.
    با احترام.
    امضاء بلد نيستم http://s2.img7.ir/ovVas.jpg ميزنم
    (0_0)

14. تشکر senjed88 از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

سلام
    اگه منظورت پست من بود من خودم اولی رو انتخاب می کنم دلیلش هم اینه که به هیچ وجه امکان نداره که آب تانک خالی بشه و برای این که خروجی اب بیشتری داشته باشین می تونید شیشه پشت و شیشه ی اونور رو هم هم سوراخ کنید .
    باز هم اگه سوالی بود من در خدمتم.

16. تشکر lophalab, samn2000, senjed88, oomph از نویسنده این پست تشکر کرده اند.
صفحه 1 از 224 1231151101 ... آخرینآخرین