مواد و وسایل لازم:


ماسه بادی- ماسه شوسته- زغال- مکمل شیمیایی خاک کاکتوس-تنگ شیشه ای-چند گلدان کاکتوس –بیلچه- دستکش- آبپاش و ...

طرز تهیه:
با توجه به بسته بودن محیط باغچه شیشه ای شما مهمترین بخش ساخت یک باغچه شیشه ای، فراهم کردن خاک خوب با یک سیستم زهکشی مناسب است برای اینکار لازم است ابتدایی ترین لایه خاک باغچه (کف تنگ) را با چند سانتیمتر شن نسبتا درشت پر کنیم مزیت این کار این است که آب اضافی ناشی از آبیاری باغچه میتواند به راحتی در این جدار شنی جمع شده و مانع از پوسیدگی گیاهان شما شود.
در مرحله بعدی بهتر است یک لایه ذغال روی سطح شنی باغچه خود بریزید این کار با توجه به اینکه ذغال میکروبها و ذرات مضر خاک را جذب خود میکند برای سلامتی و بهداشت باغچه شما فوق العاده مفید و موثر است.
مرحله بعدی تهیه و ترکیب خاک مناسب برای تراریوم شماست با توجه با اینکه قصد کاشتن کاکتوس در باغچه خود داریم از خاک سبک مخصوص کاکتوسها که مخلوطی از ماسه شوسته (3نسبت) ماسه بادی (1نسبت) مکمل شیمیایی مخصوص کاکتوس (یکصدم نسبت) زغال خرد شده (یک دوم نسبت) تشکیل شده استفاده میکنیم.

بعد از تهیه خاک و مخلوط کردن آن نصف خاک مورد نیاز را به سطح تنگ خود اضافه میکنیم و بقیه را برای مرحله بعد از انتقال بوته های کاکتوس به تنگ نگه میداریم.
حال نوبت انتخاب کاکتوسها و انتقال آن به باغچه شیشه ای خود میباشد، برای اینکار طبق سلیقه خود میتوانید از انواع بوته های کاکتوس موجود در بازار استفاده نمیایید، توصیه میشود کاکتوسهای خود را از گونه های مختلف و البته سازگار با یکدیگر و در اندازه های مختلف انتخاب کنید چراکه لازمه یک باغچه زیبا داشتن یک کمپوزسیون زیبا و مناسب از گیاهان هم خانواده است، برای مثال میتوانید از یک کاکتوس پیوندی بزرگ برای مرکز باغچه و چندین کاکتوس بشکه ای در کناره ها استفاده نمایید.
برای انتقال کاکتوسها از گلدان اصلی به باغچه شیشه ای خود، ذکر چند نکته ضروری است:
۱.برای اینکار حتما از دستکش استفاده کنید در غیر این صورت شیرینی داشتن یک تراریوم زیبا با درد و زحمت خارج کردن خارهای کاکتوس از دستان شما جایگزین خواهد شد!
۲.لازم است جهت جدا شدن آسان کاکتوسها از گلدان خاک آن کمی مرطوب باشد.
۳.برای خارج کردن کاکتوسها از گلدان، گلدانهای پلاستیکی را با دست، کمی در جهتهای مختلف فشار دهید تا خاک تا ریشه از جداره گلدان جدا شود سپس با قرار دادن دو انگشت دور ساقه کاکتوس و کج کردن آن، با دست دیگر، گلدان را از انتها خارج نمایید (باید اعتراف کنم که این قسمت سخت ترین بخش کاره)

۴.سعی کنید ریشه ها حداقل زمان ممکن با هوا مجاورت داشته باشند.

بعد از قرار دادن همه بوته ها در خاک نوبت به ریختن نصفه ی دیگر خاک ترکیب شده به گلدان میرسد برای اینکار میتوانید از یک روزنامه و یا یک لوله پولیکا با سایز متناسب با تنگ خود جهت ریختن خاک به سطوح خالی استفاده نمایید.

حال نوبت به صاف کردن سطح خاک میرسد، برای تنگهای دهانه گشاد و بزرگتر این کار با دست ممکن است ولی در ظروف کوچکتر نیاز به وسیله ای برای اینکار احساس میشود، این وسیله میتواند قرقره یا چوب پنبه ای متصل به یک میله چوب یا حتی مداد باشد.
پس از صاف کردن و تراز نمودن سطح خاک نوبت به گردگیری اولیه از داخل تراریوم میرسد، اینکار را بهتر است توسط یک پارچه نیمه مرطوب کوچک انجام دهید. بعد از تمیزکاری مقدماتی نوبت به مرحله آبیاری است ، آبیاری اولیه بایستی به اندازه ای باشد که کلیه خاک گلدان مرطوب شود البته توصیه میشود که اگر ریشه بوته ها را در حین جابجایی بیش از حد آزار داده اید، آبیاری اولیه را به 24 ساعت بعد موکول نمایید. بعد از آبیاری میتوانید با چند برگ دستمال کاغذی، جداره داخلی و خارجی تنگ را تمیز کنید و در صورت تمایل و برای هر چه طبیعی تر شدن اکوسیستم کاکتوسها از چند سنگ به عنوان صخره های صحرای مجازی خود استفاده نمایید.

آبیاری تراریوم:
اساسا کاکتوسها در فصل رشد نیازمند آبیاری منظمی میباشند؛ ولی با توجه به شرایط و دمای محیط، فواصل آن متغیر است به طور مثال برای یک آپارتمان با دمای 20 درجه و رطوبت متعادل با فرض قرار دادن باغچه در مجاورت نور پنجره، در فصل گرما، آبیاری 5 روز یک بار، مناسب به نظر میرسد؛ در فصل سرما این فواصل میتواند تا 12-15 روز نیز افزایش یابد.
توصیه میشود نیم ساعت بعد از آبیاری درب تنگ را با سرپوشی مثل یک بشقاب مسدود نمایید تا رطوبت مورد نیاز باغچه شما تامین شود لازم به ذکر است بسته بودن بیش از حد تراریوم موجب خفگی و پوسیدگی گیاهان شما میشود. برای کاکتوسها آب افشانی روزانه چندان مورد نیاز نمیباشد چرا که اساسا کاکتوسها موجوداتی خشکی دوست میباشند.
نکات ضروری:
بهترین زمان برای ساخت یک تراریوم فصل بهار و مشخصا اردیبهشت ماه میباشد چرا که کاکتوسها و کلا گیاهان آپارتمانی در فصل رشد به سر میبرند و با توجه به قوه زیادشان در این فصل تحمل سازگاری با محیطهای جدید را دارا میباشند.

متاسفانه منبع اصلی این مطلب رو پیدا نکردم، هرکس گذاشته و گفته اینو من گفتم، خیلی باعث تاسفه.