برای تغذیه ماهی آب شور بایدتوجه و رعایت نکاتی است که میتونه توی موفقیت آکواریوم داری و لذت بردن از آکواریوم و ماهی های داخل آن و کاهش هزینه ها(چون پر خرجن) و پرهیز از خسارات و تلفات ماهی (خیلی حساسن)و مواد غذایی مورد استفاده نقش موثری داشته باشد.

به نکات مهمی زیر توجه کنین:

- غذا باید به ندرت قبل از اینکه ماهی ها بتوانند آن را بگیرند به کف آکواریوم برسد . این به ان معنی است که غذا همواره باید به حدی ریخته شود که ماهی ها با اشتیاق از آن استقبال کرده و نیز متناسب با رژیم تغذیه ای و اندازه دهان آنها ونیز مورد علاقه انها باشد و حجم غذا نباید به اندازه ای باشد که از توانایی ماهیها در گرفتن و مصرف ان فراتر رود.

- شما هرگز نباید بعد از 5 دقیقه ذرات غذایی را معلق و سرگردان در اکواریوم ببینید یا اینکه د رجایی گیر کرده یا در آب پراکنده شده یا در کف و لابلای بستر نشسته باشند.

- هرگز اجازه ندهید که غذا در ته آکواریوم نگهداری ماهی های زینتی شما ته نشین شده و ماندگار شود.

- اگر به هر دلیلی دچار اشتباه شدید و به ماهی های خود بیش از نیازشان غذا دادید ، باید هر چه زودتر توری را برداشته و در صدد حذف و خروج غذای اضافه از آکواریوم خود بر آیید. حال به هر روشی که میتوانید یا مناسب میدانید باید سعی کنید مواد غذایی اضافه را از تانک خارج فرمایید.

- زیاده روی در غذا دادن و تغذیه اولین عامل در حضور و بروز جلبکهای ناخواسته در آکواریوم است و عاملی است که مسبب بسیاری از ضعف ها و بیمارها و مرگ های ناشی از نامطلوب بودن کیفیت اب ناشی از تغذیه زیاد است .

روزانه 5 دقیقه از وقت خود را به تغذیه ماهی های آکواریومی اختصاص دهید:

بسیاری از ماهی های زینتی به روزانه یک یا دو بار تغذیه نیازمندند و تعدادی نیز به تغذیه سه روز درمیان یا چیزی در این حد نیازمندند.

توجه به شرایط اختصاصی شما و ماهیان زینتی تان در اکواریوم منزلتان میتواند راهنمای خوبی در تعیین این وقت و دوره تغذیه ای متناسب برای ماهی های تان باشد. در هر حالت حداکثر زمانی که نیاز دارید برای تغذیه ماهی هایتان صرف کنید برای هر وعده غذایی نهایتا 5 دقیقه است.

برای سلامت و کیفیت زندگی ماهی هایتان این زمان را برای مدیریت درست تغذیه آنها صرف کنید.

این صرف وقت مزایای زیر را برایتان به ارمغان می آورد :

- دردسر های زیادی را از خود دور کرده و مقدار قابل توجهی از پولتان را حفظ میکنید.

شما بهتر با عادات و رفتار ماهی هایتان و سایر موجودات زنده آکواریوم اب شور یا شیرین تان آشنا و نزدیک میشوید.

- شما بهتر میتوانید تشخیص دهید که ماهی های یتان چه غذایی را دوست دارند یا از چه غذایی استقبال نمیکنند.


- رفتار تغذیه ای ماهی هایتان را زیر نظر داشته و تغییرات نامطلوب آن یا مشکلات گوارشی شان را میتوانید ببینید که خود میتواند کمک موثری در شناخت مشکل یا بیماری در آکواریوم تان باشد.

- به شما کمک میکند تا از زیاده روی در تغذیه ماهی هایتان دوری کنید.

- از رفتار ها و هیجان و بازی و تلاش ماهی هایتان در هنگام تغذیه لذت خواهید برد.

- در طی این تماشا شما پر تکاپ ترین زمان زندگی ماهی هایتان را شاهد خواهید بود و در ضمن میتوانید به سرانجام و محل غذاهای احتمالی خورده نشده پ برده تا اقدام لازم را در خصوص پاکسازی آن انجام دهید.

- زیر نظر داشتن اهی هایتان در این مدت میتواند به شما کمک کند رفتارهای غیر معمول و مشکوک آنها را دیده و پیگیر شوید چرا که میتواند یکی از علائم مهم و روشن شرایط غیر عادی و اضطراری در اکواریوم شما باشد.

دوستان خواهشن به نکات توجه کنین جون حیفه از دست برن ماهیا
منبع:کتاب نکهداری ماهیان آب شور