نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

نام
    رضا

آموزش شارژ رزین DI

سلام
    (به برخی دوستان قول داده بودم در این مورد مطلبی بنویسم ، بابت تاخیر عذر میکنم)

این آموزش برای شارژ یه کاتریج رزین Mixed Bed هست
    رزین Mixed Bed تشکیل شده از 40% رزین کاتیونی و 60 درصد رزین آنیونی (این نسبت حجمی هست - خودتون میتونید این دو رو تهیه کنید و با هم ترکیب کنید)

نکات ایمنی :
    - قرار هست برای شارژ رزین از هیدروکلریک اسید و سدیم هیدروکسید استفاده کنید که یه اسید و یه باز قوی هستند ، پس باید از دستکش مناسب استفاده کنید و در صورت تماس اینها با پوست ، محل تماس رو سریعا با آب سر بشورید !
    - توی هیچ یک از مراحل از ظروف یا ابزار فلزی استفاده نکنید

تجهیزات و مواد مورد نیاز :
    - TDS متر (برای چک کردن آب خروجی و آبی که پس از شستشو از رزین ها خارج میشه تا مطمعن بشیم زرین ها کاملا شسته شده)
    - 25 لیتر آب مقطر
    - 2 تا ظرف یک لیتری شیشه ای یا پلاستیکی (برای نگهداری رزین ها پس از جداسازی - من از دو تا بشر 2 لیتری استفاده کردم)
    - یک بطری یک یا یک و نیم لیتری (برای ترکیب حل کردن سدیم هیدروکسید و آب - به نظرم بطری نوشابه بسیار مناسب هست)

img_0602-jpg

- یه سطل 20 تا 30 لیتری (که دو سوم حجمش با آب سرد پر شده باشه ، برخی افراد از آب و یخ هم استفاده میکنند ، اما به نظرم همون آب سرد کافی هست - من از یه سطل نمک 20 کیلویی استفاده کردم)
    - وسیله یا ابزاری برای جداسازی رزین ها پس از افزودن محلول سدیم هیدروکسید (من خودم از یه دکاتور 2 لیتری استفاده میکنم که عکسش رو میتونید پایین ببینید)

img_0606-jpg

- 180ml هیدروکلریک اسید با گرید آزمایشگاهی
    - 150 گرم سدیم هیدروکسید با گرید آزمایشگاهی
    (من خودم از محصولات دکتر مجللی استفاده میکنم که عکسش رو میتونید پایین ببینید)

img_0647-jpg

شارژ کردن رزین ها :

600ml آب مقطر داخل بطری نوشابه بریزید ، 150 گرم سدیم هیدروکسید رو به آرومی به بطری اضافه کنید ، حالا بطری نوشابه رو فشار بدید تا بخشی از هوای داخل بطری خارج بشه و در بطری رو ببندید

img_0612-jpg

بطری رو بذارید داخل سطل آب سرد و اون رو تکون بدید تا سدیم هیدروکسید حل بشه

img_0614-jpg

حل شدن سدیم هیدروکسید توی آب همراه با گرمای خیلی زیاد خواهد بود ، در حدی که میتونه باعث انفجار یا ذوب شدن بطری بشه
    پس این خیلی مهم هست که قبل از قرار دادن بطری توی آب سرد اصلا اون رو تکون ندید و به آرومی جا به جا ــش کنید

رزین ها رو داخل دکانتور بریزید و وقتی مایع داخل بطری (محلول سدیم هیدروکسید) کاملا سرد و شفاف شد ، محلول رو به دکانتور اضافه کنید

پس از حدود 10 دقیقه باید شاهد جدا شده رزین آنیونی و کاتیونی باشید (رزین آنیونی شناور و رزین کاتیونی ته نشین میشه) :

img_0621-jpg

خوب حالا یه ظرف میذاریم زیر دکانتور و شیر ــش رو باز میکنیم تا زمانی که رزین کاتیونی از دکانتور خارج بشه

img_0616-jpg

خوب حالا میتونید بذارید رزین آنیونی همراه با محلول سدیم هیدروکسید داخل دکانتور بمونه و شارژ بشه (یک ساعت) و یا اون رو هم توی یه طرف دیگه بریزید (من چون میخواستم دو تا کاتریج رو شارژ کنم ، رزین آنیونی رو هم توی یه ظرف دیگه ریختم تا بتونم از دکانتور مجددا استفاده کنم)
    رزین آنیونی توی ظرف سمت راست هست و رزین کاتیونی توی ظرف سمت چپ

img_0622-jpg

خوب حالا رزین آنیونی در حال شارژ هست ، اما رزین کاتیونی !
    رزین کاتیونی رو باید به طور کامل بشورید (برای شستشو توی این مرحله میتونید از آب لوله کشی استفاده کنید) ، برای این که مطمعن بشید رزین ها کاملا شسته شده باید آب خروجی رو با TDS متر تست بزنید و اینقدر رزین ها رو بشورید که TDS آب ورودی و خروجی یکی بشه !

180ml هیدروکلریک اسید رو با 180ml آب مقطر مخلوط کنید ، سپس محلول رو به رزین های کاتیونی (پس از شستشو) اضافه کنید
    ظرف سمت چپ توی تصویر زیر (رزین کاتیونی توی محلول هیدروکلریک اسید)

img_0625-jpg

پس از یک ساعت رزین ها شارژ شده ، حالا باید اونها رو به صورت جداگانه با آب مقطر بشورید ، در حدی که TDS آب خروجی 0 باشه (در صورتی که این کار رو درست انجام بدید 10 لیتر آب مقطر برای هر کدوم کافی هست)
    برای شستشوی رزین ها میتونید از کاغذ فیلتر ، فیلتر قهوه و ... استفاده کنید
    (من خودم از این مرحله عکس نگردم - عکس زیر مال آقای David Sanders هست)

rinse_anion-jpg

این هم رزین های خودم پس از شارژ و شستشو (البته اینها مربوط به دو تا کارتریج هست نه یکی):

img_0627-jpg

پس از ترکیب شدن با هم :

img_0635-jpg

و در نهایت پر کردن مجددا کارتریج :

img_0639-jpg

کارتریج رزین باید در حدی پر بشه که در ــش به سختی بسته بشه !!

این رو هم یادم رفت بگم : هر بار که رزین ها رو شارژ میکنید ، مقدار کمی از رزین ها رو از دست میدین (به دلایل مختلف ، مثل باقی موندن مقدار رزین رو کاغذ فیلتر یا داخل ظرف ها) به همین دلیل باید همواره مقدار بیشتری رزین رو شارژ کنید (در حد یه قاشق غذاخوری کافی هست)

نام
    StarFish
    سلام

رضا اگر مقدار آب مقطر و هیدروکلریک اسید کمتر یا بیشتر از 180میلی لیتر باشه اما با هم برابر باشن مشکلی پیش میاد؟

هیچ ارتباطی با مقدار
    هیدروکلریک اسید و سدیم
    هیدروکسید با مقدار رزین نیست؟

رزین محدودیت شارژی نداره درسته؟

3. تشکر Delafonte, ghasem rahimi از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

نام
    رضا
    نقل قول نوشته اصلی توسط StarFish نمایش پست ها
    سلام

رضا اگر مقدار آب مقطر و هیدروکلریک اسید کمتر یا بیشتر از 180میلی لیتر باشه اما با هم برابر باشن مشکلی پیش میاد؟

هیچ ارتباطی با مقدار
    هیدروکلریک اسید و سدیم
    هیدروکسید با مقدار رزین نیست؟

رزین محدودیت شارژی نداره درسته؟
    این مقادیر رو برای یک کارتریج رزین میکسد بد گفتم (کمی کمتر از یک لیتر)
    حالا چرا میخوای تغییرشون بدی ؟!

دفعاتی که میشه رزین رو شارژ کرد قطعا محدود هست ، اما من نمیدونم این محدودیت چه قدر هست !

5. تشکر Delafonte, M109, python, mohamad.bahmani.021, ghasem rahimi, StarFish از نویسنده این پست تشکر کرده اند.

نام
    masoud
    سلام اقا رضا
    نمیدونم پرسیدن این سوال اینجا درسته یا نه
    اما اگر ممکن هست در رابطه با موارد استفادش هم توضیح بدید، چون داخل سایت من موردی نیافتم اما ی سرچ زدم برای خالص سازی اب مورد استفاده قرار میگرفت و ورودیش هم اب خروجی از RO بود!!؟؟
    درسته؟؟اگه تا اینجاشو درست فهمیدم موارد استفادش برای اکوا چیه؟
    ویرایش توسط python : 12-07-2014 در ساعت 12:09 PM

7. تشکر Delafonte از نویسنده این پست تشکر کرده اند.